CPI: شاخص قیمت مصرف کننده

ساخت وبلاگ

در

تورم یک اقدام مهم برای سلامت اقتصاد است. افزایش تورم باعث می شود محصولات و خدمات بسیار ارزشمند و ارزش ارز داخلی را کاهش دهد. دولت توجه زیادی به تورم داخلی و اجرای سیاست هایی برای نگه داشتن آن در محدوده قابل کنترل دارد. اما ، چگونه تورم را اندازه گیری می کنیم؟اینجاست که شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI وارد تصویر می شود.

حالا CPI چیست؟

شاخص CPI یک معیار برای تعیین تورم است. این امر با ردیابی تغییر در قیمت محصولات و خدمات ضروری مصرف شده توسط خانوارها در طی یک دوره زمانی محاسبه می شود. شاخص قیمت مصرف کننده تورم را در مجموعه ثابت از مواردی مانند حمل و نقل ، غذا ، مراقبت های پزشکی ، آموزش و غیره در سطح خرده فروشی ضبط می کند.

برای درک معنای CPI ، شناخت روش در پشت آن مهم است. بلوک اصلی ساختمان شاخص CPI یک سبد کالا و خدمات است. پس از نهایی شدن موارد موجود در سبد ، ردیابی قیمت ها آغاز می شود.

این میانگین وزنی یک سبد انتخاب شده کالا است. تحلیلگران تغییر قیمت هر یک از موارد موجود در سبد را ردیابی می کنند و سپس آن را با قیمت سال پایه برای تعیین CPI مقایسه می کنند. چرا مهم است؟زیرا این امر بر زندگی مردم و قدرت خرید آنها در اقتصاد تأثیر می گذارد. CPI یک اقدام آماری به طور گسترده ای برای شناسایی دوره های تورم یا تورم است.

CPI همان هدف را در سطح خرده فروشی آنچه WPI (شاخص قیمت عمده فروشی) در دروازه کارخانه انجام می دهد ، خدمت می کند. کارشناسان هر دو را مطالعه می کنند تا درک کنند که چگونه قیمت محصول از زمان تولید و تا زمان رسیدن به مشتری نهایی تغییر می کند.

کشورهای مختلف برای محاسبه CPI و همچنین دوره های مختلف پایه مانند هند ، از سبد کالاهای متفاوتی استفاده می کنند ، CPI در برابر سال 2012 محاسبه می شود.

دوره پایه به سال صفر اشاره دارد که از آن محاسبه CPI شروع می شود. این مقدار 100 را داده است. سپس قیمت کالاها در برابر دوره پایه محاسبه می شود.

غذای اصلی

- CPI یک اقدام استاندارد است که میانگین هزینه ای را که مصرف کنندگان برای یک سبد کالا پرداخت می کنند محاسبه می کند

- CPI یک اقدام آماری است که به طور گسترده برای محاسبه تورم و مطالعه اثربخشی سیاست دولت استفاده می شود

-تورم بر بخش های مختلفی از جامعه تأثیر می گذارد ، و بنابراین ، CPI های مختلف مانند CPI-W محاسبه می شود شاخص قیمت برای درآمدزاران ، و CPI-U شاخص قیمت برای مصرف کنندگان شهری است

- برای مطالعه تأثیر تورم در طبقات مختلف اقتصادی مفید است

CPI چگونه محاسبه می شود؟

دقیقاً مانند شاخص قیمت عمده فروشی ، CPI نیز با استناد به یک سال پایه محاسبه می شود. CPI را می توان به راحتی با تقسیم هزینه سبد کالاها در سال جاری با قیمت در سال پایه و ضرب نتیجه با 100 محاسبه کرد. از تغییر درصد سالانه CPI برای ارزیابی تورم استفاده می شود.

حال اگر شما یک گروه ریاضی هستید ، فرمول محاسبه CPI در اینجا است.

CPI = هزینه سبد بازار در سال معین/ هزینه سبد بازار در سال پایه 100 پوند

محاسبه CPI یک کار دقیق است.

در هند ، آژانس قیمت 697 کالا را برای تعیین CPI تخمین می زند.

CPI در هند چگونه اندازه گیری می شود؟

هند یک کشور متنوع است و به دلیل نابرابری های سمت عرضه ، قیمت یک محصول ممکن است شاهد افزایش بالاتر یا کاهش در یک منطقه روستایی نسبت به یک منطقه شهری باشد. به عنوان مثال ، بگذارید بگوییم کمبود پیاز در کشور وجود دارد. مفهوم تقاضا حاکی از افزایش قیمت پیازها با درصد مشخصی افزایش می یابد.

افزایش قیمت به دلیل تولید پایین در سراسر کشور یکسان خواهد بود. اما برخی از مناطق روستایی دور افتاده ممکن است به دلیل ناکارآمدی زنجیره های عرضه ، افزایش قیمت بیشتری داشته باشند ، که با کاهش مقادیر تشدید می شوند.

تغییر در قیمت سبد کالا و خدمات در سطح روستایی ، شهری و پان-هند دنبال می شود تا یک ایده متعادل بدست آید. علاوه بر این ، به محصولات و خدمات مختلف وزن های مختلفی در سبد اختصاص داده می شود. یک محصول همچنین می تواند بر اساس اینکه ما CPI روستایی یا شهری را اندازه گیری می کنیم ، از اهمیت متفاوتی برخوردار باشد. به عنوان مثال ، مواد غذایی و نوشیدنی ها در CPI روستایی 54. 18 درصد وزن دارند اما فقط 36. 29 درصد وزن را در سطح شهری دارند.

این یک متریک بسیار پویا است و محاسبه شاخص قیمت مصرف کننده کاملاً کار است. برای راحتی و وضوح بهتر در مورد حرکات قیمت ، CPI مختلف روی خوشه های محصولات مختلف محاسبه می شود.

سری های مختلف CPI منتشر می شود. اینها CPI برای کارگران صنعتی (IW) ، CPI برای کارگران کشاورزی (AL) ، CPI برای کارگران روستایی (RL) و CPI (شهری) و CPI (روستایی) است. دفتر کار CPI (IW) ، CPI (AL) و CPI (RL) را کامپایل می کند ، در حالی که CPI (شهری) و CPI (روستایی) که دارای پوشش گسترده تری هستند ، توسط CSO تهیه می شوند. این بدن ها مسئول تدوین داده ها هستند ، اما جمع آوری داده ها نیاز به کار گسترده دارد. محققان میدانی برای جمع آوری داده های مربوط به نوسانات قیمت از مناطق روستایی و شهری به هر گوشه ای از کشور طرفدار هستند.

دلیل محاسبه CPI های جداگانه ، شفافیت در مورد تأثیر تورم در بخش های مختلف درآمد است. در کشوری مانند هند با نابرابری درآمدی گسترده ، این بینش اساسی را برای سیاست گذاران برای اندازه گیری اثرات سیاست های پولی در زندگی افراد عادی نشان می دهد.

اهمیت شاخص CPI چیست؟

تورم می تواند تأثیر گسترده ای بر معیشت مردم در یک کشور در حال توسعه مانند هند داشته باشد. CPI اندازه گیری تورم در سطح خرده فروشی است ، به این معنی که ایده روشنی از افزایش قیمت برای شهروند عادی ارائه می دهد.

این یک معیار مهم برای تعیین هزینه زندگی در کشور است و نشانگرهای حیاتی را برای سیاستگذاران فراهم می کند. بانک ذخیره هند از شاخص CPI به عنوان یک معیار اصلی برای تدوین سیاست پولی استفاده می کند. کمیته سیاست پولی خود را هدف حفظ تورم در گروه 2-6 درصد قرار داده است.

WPI یا شاخص قیمت عمده فروشی یکی دیگر از معیارهای مهم تورم است. بحث در مورد WPI در اینجا مهم است زیرا CPI و WPI در تعیین تورم و تأثیر بر معیشت مردم کمک می کنند.

محاسبه WPI شامل تعیین تغییر قیمت محصول در دروازه کارخانه است. این سه عامل را با وزن های مختلف به هر یک در نظر می گیرد.

- تولید محصولی که دارای وزن 65 درصد است

- مقالات اولیه 20 درصد ، و

- سوخت و قدرت 15 درصد

سبد WPI جدید شامل 697 مورد اصلاح شده از 676 است. سال پایه نیز از 2005-2006 تا 2011-12 اصلاح شده است.

از طرف دیگر ، CPI تورم در قیمت محصول را به دست مصرف کنندگان اندازه گیری می کند. بحثی وجود دارد که در آن شخص تصویری عادلانه از تورم در اقتصاد ارائه می دهد. برخی از اقتصاددانان استدلال می کنند که WPI وزن بیشتری را تحمل می کند زیرا تورم قیمت را در سطح تولید اندازه گیری می کند. اما هر دو WPI و CPI در کنار هم برای اندازه گیری تأثیر تورم در بخش های مختلف درآمد در اقتصاد و اثربخشی سیاست های دولت استفاده می شوند.

از شاخص قیمت مصرف کننده نیز برای تعیین کمک هزینه عزیز کارمندان دولت استفاده می شود. این به درک ارزش واقعی دستمزدها و حقوق و قدرت خرید ارز کمک می کند.

CPI نگاهی بهتر از تغییرات در قدرت خرید مصرف کننده دارد. اخیراً ، دفتر آماری مرکزی (CSO) روش محاسبه CPI را تغییر داد تا آن را فراگیرتر و قوی تر کند. آنها همچنین سال پایه را از سال 2010 به 2012 تغییر داده اند و تغییراتی در محاسبه سری از روش متوسط به میانگین هندسی شامل می شوند ، که آن را بهتر با شیوه های بین المللی هماهنگ می کند.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 33 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 11:36