صداقت مالی جهانی

ساخت وبلاگ

GFI header image

خانه پیوند بین ایران و ونزوئلا را فشار دهید: یک بحران در ساخت؟

پیوند بین ایران و ونزوئلا: یک بحران در ساخت؟

8 سپتامبر 2009

رابرت م. مورگنتائو
صداقت مالی جهانی

اظهارات آقای رابرت م. مورگنتائو

رویداد دادستان ولسوالی نیویورک به میزبانی موسسه جهانی یکپارچگی مالی واشنگتن ، دی سی.

من می خواهم از موسسه بروکینگز بخاطر دعوت امروز من به صحبت کردن تشکر کنم. موضوعاتی که من با همه شما در مورد آنها صحبت خواهم کرد ، رابطه شکوفا بین آنچه ممکن است به نظر می رسد بعید به نظر می رسد ... جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیوی ونزوئلا ، خواه ما یک بحران امنیت ملی داشته باشیم که در افق قرار دارد ، و اینکه آیا جوامع امنیت ملی و اجرای قانون ما به اندازه کافی روی این تهدید متمرکز شده اند.

ایران و ونزوئلا فراتر از مرحله حیاط هستند. ما می دانیم که آنها در حال ایجاد یک مشارکت دنج مالی ، سیاسی و نظامی هستند و هر دو کشور با حزب الله و حماس روابط محکمی دارند. اکنون زمان سیاست ها و اقدامات است تا اطمینان حاصل شود که این مشارکت هیچ میوه سمی ایجاد نمی کند.

I. ایران و ونزوئلا در رختخواب با هم

روابط دیپلماتیک بین ایران و ونزوئلا تقریباً پنجاه سال باز می گردد و تا همین اواخر کمی بیشتر از مبادله روتین دیپلمات ها بود. با انتخاب رئیس جمهور ایران ، محمود احمدی نژاد در سال 2005 ، این رابطه به طرز چشمگیری تغییر کرد. امروز معتقدم عادلانه است که بگوییم آنها یک مشارکت شکوفا ایجاد کرده اند که ریشه در یک لفاظی و سیاست مشترک ضد آمریکایی ایجاد کرده است.

در اوایل سال 2006 ، علائم عمومی اتحاد آنها شروع به ظهور کرد. در سال جاری بود که ونزوئلا به عنوان تنها کشورهایی که علیه قطعنامه آژانس انرژی اتمی ایالات متحده آمریکا رای دادند ، به کوبا و سوریه پیوست تا ایران را به دلیل عدم موفقیت در تحریم های ایالات متحده برای محدود کردن برنامه هسته ای خود به شورای امنیت گزارش دهد. در سال 2007 ، در طی یک بازدید از ایالت چاوز به تهران ، دو کشور "محور وحدت" علیه ایالات متحده اعلام کردند. علاوه بر این در عرصه دیپلماتیک ، احمدی نژاد بازدیدهای اخیر از آمریکای لاتین انجام داده است ، و چاوز شخصاً به شروع روابط بین ایران و نیکاراگوئه ، بولیوی و اکوادور کمک کرده است.

در ماه ژوئن ، در حالی که معترضین به دنبال ادعاهای اساسی کلاهبرداری در انتخاب مجدد احمدی نژاد ، خیابان های تهران را نشان می دادند که برای دموکراسی و حقوق سیاسی اساسی نشان می دادند ، چاوز به طور علنی به وی حمایت کرد. هنگامی که رژیم به مخالفت های سیاسی متلاشی شد ، زندان ، شکنجه و کشته شدن معترضین ، ونزوئلا در کنار لینرهای سخت ایران ایستاد.

سرمایه گذاری های ایران در داخل ونزوئلا رو به افزایش است و جاه طلبی های همکاری هسته ای بین ایالت ها مخفی نیست.

نمرات تفاهم نامه بین دو کشور در سالهای اخیر امضا شده است:

  • توسعه فناوری مشترک
  • همکاری نظامی
  • بانکداری و امور مالی
  • همکاری با اکتشاف نفت و گاز و پالایش
  • کاوش در مواد معدنی
  • تحقیقات کشاورزی

در آوریل 2008 ، ونزوئلا و ایران وارد تفاهم نامه ای شدند که تعهد حمایت و همکاری کامل نظامی را انجام دهند. گزارش شده است که از سال 2006 مشاوران نظامی ایران با سربازان ونزوئلا تعبیه شده اند. جنگ نامتقارن ، که به اعضای نگهبان انقلابی ایران ، حزب الله و حماس آموزش داده شده است ، به عنوان آموزه استاندارد نظامی ونزوئلا جایگزین کتابچه های میدانی ارتش ایالات متحده شده است.

براساس گزارشی که در دسامبر 2008 توسط کارنگی موقوفه برای صلح بین المللی منتشر شده است ، ونزوئلا حدود 50،000 تن اورانیوم غیر معدنی را تخمین زده است. در زمینه اکتشافات معدنی گمانه زنی هایی وجود دارد که ونزوئلا می تواند اورانیوم را برای ایران استخراج کند.

در جبهه مالی ، در ژانویه سال 2008 ، ایرانیان بانک توسعه بین المللی در کاراکاس را با نام اسپانیایی Banco Inteacional de Desarrollo C. A. افتتاح کردند.(پیشنهاد) ، یک شرکت تابعه مستقل بانک توسعه صادرات ایران (EDBI). در اکتبر 2008 ، وزارت امور خارجه وزارت خزانه داری دارایی های خارجی (OFAC) تحریم های اقتصادی علیه این دو بانک ایران - BID و EDBI - برای ارائه یا تلاش برای ارائه خدمات مالی به وزارت دفاع ایران و تدارکات نیروهای مسلح آن ، تحمیل کرد. این دو نهاد نظامی ایران وظیفه پیشبرد جاه طلبی های هسته ای ایران را داشتند.

دفتر من آموخته است که طی سه سال گذشته ، تعدادی از کارخانه های متعلق به ایرانی و کنترل شده در بخش های دور افتاده و توسعه نیافته ونزوئلا ظاهر شده اند. این کارخانه ها در شهرهای کوچک در ونزوئلا داخلی با کمبود زیرساخت های اساسی و امکانات ساده مانند رستوران ها و مواد غذایی ظاهر شده اند. فقدان زیرساخت ها توسط آنچه کارشناسان معتقدند مکان های جغرافیایی ایده آل برای تولید غیرقانونی سلاح ها هستند جبران می شود.

شواهدی از نوع فعالیت انجام شده در داخل کارخانه ها محدود است. اما با توجه به موقعیت مکانی و ماهیت پنهانی آنها باید نگران این باشیم که فعالیت غیرقانونی ممکن است در حال انجام باشد. به همین ترتیب ، به ویژه با توجه به یک حادثه در دسامبر 2008 ، که در آن مقامات ترکیه پس از کشف تجهیزات آزمایشگاهی که قادر به تولید مواد منفجره بسته بندی شده در 22 ظروف با "قطعات تراکتور" بودند ، یک کشتی ایرانی را که به ونزوئلا محدود شده بود ، بازداشت کردند. ظروف همچنین گفته می شود حاوی بشکه هایی با علائم "خطر" است. من فکر می کنم به راحتی می توان فرض کرد که این یک صید خوش شانس بوده است و اغلب حمل و نقل از این نوع به مقصد خود در ونزوئلا می رسند.

و اجازه ندهید که هوگو چاوز نه تنها یک دولت فاسد بلکه شخصی که توسط هواداران تروریستی کار می کند ، هدایت کند. دولت روابط محکمی با قاچاق و شستشوی مواد شستشو دارد و بنا بر گزارش ها ، نقش فعالی در انتقال مواد مخدر و شستشوی درآمد مواد مخدر در ازای پرداخت به مقامات فاسد دولتی دارد.

دفتر پاسخگویی دولت آمریكا (GAO) اخیراً مطالعه ای را كه سناتور ریچارد لوگر در مورد بررسی مسئله حمل و نقل مواد مخدر غیرقانونی ونزوئلا مورد بررسی قرار داده است ، منتشر كرد. در این مطالعه ، سطح بالایی از فساد در دولت ، ارتش و اجرای قانون وجود دارد که ونزوئلا را قادر می سازد تا به یک مسیر مهم ترانزیت برای قاچاق کوکائین از کلمبیا تبدیل شود. اطلاعات جمع آوری شده توسط دفتر من به شدت از این نتیجه می گیرد که هواداران حزب الله در آمریکای جنوبی مشغول قاچاق مواد مخدر هستند. مطالعه GAO همچنین ادعاهای مربوط به حمایت ونزوئلا از FARC ، گروه شورش تروریستی کلمبیا را تأیید می کند که عملیات خود را از طریق قاچاق مواد مخدر ، اخاذی و آدم ربایی تأمین می کند.

در ژوئیه سال جاری ، در یورش به یک اردوگاه آموزشی FARC ، عاملان نظامی کلمبیا پرتاب موشک های ضد تانک ساخته شده توسط سوئدی را که در دهه 1980 به ونزوئلا فروخته شد ، بازیابی کردند. سوئد معتقد است که بهبودی نشان دهنده نقض توافق نامه کاربر نهایی توسط ونزوئلا است ، با توجه به اینکه تولید کننده سوئدی هرگز مجاز به فروش اسلحه به کلمبیا نبود. وزیر داخلی ونزوئلا ، تارک ال ایسامی ، ونزوئلا با منشأ سوریه ، این ادعاها را "نمایش رسانه ای" خواند ، یعنی "... بخشی از یک مبارزات علیه مردم ، دولت و نهادهای ما" است.

اما پیوند ونزوئلا با سازمان های تروریستی با FARC متوقف نمی شود. به ویژه نگران کننده ، در رده های دولت فاسد دولت چاوز حامی حزب الله.

در حقیقت ، آقای ال ایسامی ، که در یک زمان ریاست آژانس گذرنامه و طبیعی سازی ونزوئلا در داخل وزارت کشور ، مظنون به صدور گذرنامه به اعضای حماس و حزب الله است. همچنین ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه ال ایسامی و سایر افراد وابسته به حزب الله وظیفه استخدام اعراب ونزوئلا را دارند که در آن زمان در اردوگاه های حزب الله در جنوب لبنان آموزش دیده اند. Onidex اکنون به سرپرستی یک دوست بسیار نزدیک ال ایسامی است. این دو در همان دانشگاه شرکت کردند و همچنین گزارش شده است که دوست با حزب الله ارتباط دارد.

در ژوئن سال 2008 ، یک ونزوئلا ملی با منشاء لبنانی ، غازی نصر آل ، به لیست OFAC تروریست های جهانی مشخص شده اضافه شد و از دسترسی به موسسات مالی ایالات متحده و سیستم بانکی ایالات متحده منع شد. او یک حامی حزب الله مستقر در ونزوئلا است که در سفارت ونزوئلا در سوریه خدمت می کرد و بعداً به سفارت ونزوئلا در لبنان منصوب شد و در آنجا معتقدیم که وی در حال حاضر به عنوان مدیر سفارت جنبه های سیاسی فعالیت می کند.

رابطه ای که امروز در مورد آن بحث می کنیم ، طی چند روز گذشته در سفر چاوز به خاورمیانه تأکید شد. این آخر هفته گذشته ، پس از ملاقات با احمدی نژاد در تهران ، هر دو رهبر مجدداً تعهد خود را برای ایستادن در برابر ملل امپریالیستی تکرار کردند. احمدی نژاد گفت: "گسترش روابط تهران-کاراکاس با توجه به منافع مشترک ، دوستان و دشمنان آنها ضروری است."به نقل از چاوز ، بدون ارائه جزئیات ، گفته شد كه وی با كمك به ایران قصد دارد "روستای هسته ای" را در ونزوئلا بسازد. چاوز اظهار داشت: "حمایت از ادعاهای ایران مبنی بر جاه طلبی های هسته ای آن برای اهداف مسالمت آمیز است ،" هیچ اثبات واحدی وجود ندارد که ایران در حال ساخت یک بمب هسته ای باشد. "مواردی که من در مورد بحث در مورد آن ادعا می کنم.

ii. ارتباط با ونزوئلا باعث خطرناک تر شدن ایران می شود

در یک سال گذشته ، دفتر من به طور علنی دو تحقیق را اعلام کرده است که تلاش های ایران را برای تهیه مواد سلاح علی رغم تحریم های اقتصادی ایالات متحده و بین المللی که برای جلوگیری از توسعه ظرفیت موشک های دوربرد و فناوری هسته ای برای اهداف نظامی طراحی شده است ، نشان می دهد. تلاش های ما از یک سیستم گسترده از شیوه های فریبنده و کلاهبرداری استفاده شده توسط نهادهای ایرانی برای جابجایی پول در سراسر جهان بدون تشخیص ، از جمله از طریق بانک های واقع در حوزه قضایی که من مسئولیت محافظت از منهتن را بر عهده دارم. چرا ایران به این طول ها رفت؟من معتقدم جواب ساده است: برای پرداخت هزینه مواد لازم برای توسعه سلاح های هسته ای ، موشک های دوربرد و بمب های کنار جاده.

من معتقدم که ماهیت روابط ایران با ونزوئلا باعث ایجاد خطرناک تر ایران می شود. ایرانیان ، که در روابط دیپلماتیک خود محاسبه و باهوش هستند ، متحد کاملی در ونزوئلا پیدا کرده اند. ونزوئلا دارای یک سیستم مالی مستقر است که با کمک چاوز می تواند برای جلوگیری از تحریم های اقتصادی مورد سوء استفاده قرار گیرد. همچنین ، موقعیت جغرافیایی آن برای ساخت و ذخیره سلاح های کشتار جمعی به دور از کشورهای خاورمیانه که توسط جاه طلبی ایران و از نظر جامعه بین المللی تهدید شده اند ، ایده آل است.

برای نشان دادن تعهد رژیم ایران برای پیشبرد جاه طلبی های هسته ای و ظرفیت موشکی دوربرد ، من به طور خلاصه می خواهم پرونده های مطرح شده توسط دفتر خود را شرح دهم. تاکتیک های مورد استفاده در این موارد آموزنده است و باید سیگنال هایی را برای اجرای قانون ، سازمان های اطلاعاتی و دستورات نظامی در سراسر جهان در مورد سبک و سطح فریب که ایران برای پیشبرد منافع خود به کار می برد ، ارسال کند. این امر به ویژه در بررسی تهدیدات ناشی از تعمیق روابط بین احمدی نژاد و چاوز بسیار مهم است.

در ژانویه سال جاری ، دفتر من توافق نامه دادستانی معوق را با بانک ایالات متحده ، لویدز TSB اعلام کرد. از سال 2001 - 2004 ، لویدز به نمایندگی از بانکهای ایران و مشتریان آنها ، در عملی معروف به "سلب" مشغول به کار شد که در آن بانک عمداً در یک فرآیند سیستماتیک تغییر اطلاعات انتقال سیم برای پنهان کردن هویت مشتریان خود شرکت کرده است. این روند با وجود تحریم های اقتصادی ممنوعیت دسترسی ایران به سیستم مالی ایالات متحده ، به انتقال غیرقانونی بیش از 300 میلیون دلار پول نقد ایران اجازه داد. ما در حال حاضر تحقیقات مربوط به سوء رفتار مشابه توسط سایر بانک ها را انجام می دهیم.

در آوریل سال جاری ما کیفرخواست شرکت به نام لیمت را اعلام کردیم و مدیر آن ، لی فانگ وی ، ارائه دهنده سرکش آلیاژهای فلزی و مواد معدنی به بازار جهانی. تجارت Limmt شامل فروش فلزات با استحکام بالا و مواد نظامی پیشرفته بود که بسیاری از آنها تحت توافق های بین المللی از صادرات به ایران ممنوع است. Limmt همچنین توسط OFAC از انجام معاملات با یا از طریق سیستم مالی ایالات متحده به دلیل نقش خود در گسترش سلاح های کشتار جمعی به ایران منع شد. تحقیقات ما نشان داد که علیرغم تحریم ها ، لی Fang Wei و Limmt از شرکت های مستعار و شرکت های پوسته برای فریب دادن بانک ها در پردازش پرداخت های مربوط به حمل موشک های ممنوعه ، هسته ای و به اصطلاح "استفاده دوگانه" به سازمان های شرکتهای صنایع دفاعی ایران استفاده کردند. بشرلطفاً توجه داشته باشید که نسخه اول این بیانیه فقط به بانکهای ایالات متحده اشاره دارد. در حقیقت ، مواد ممنوعه به طور کلی در یورو خریداری شده و از طریق بانک های اروپایی پردازش می شدند.

براساس اطلاعاتی که توسط دفتر من تهیه شده است ، ایرانیان با کمک ونزوئلا اکنون درگیر طرح های مشابه تحریم های اقتصادی و گسترش هستند.

سالهاست که بر اهمیت شفافیت در معاملات مالی تأکید کرده ام. در حوزه جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی ترور ، مفهوم "مشتری خود را بشناسید" نقطه شروع در هر طرحی است که برای تشخیص معاملات مشکوک طراحی شده است. برای نقل و انتقالات سیم که به دلار آمریکا آمده است ، معاملات تقریباً همیشه از طریق حساب های خبرنگار در ایالات متحده و معمولاً در بانک های مستقر در منهتن روشن می شوند. در حالت ایده آل ، بانکهای منهتن تصویری روشنی از فرستنده و ذینفع وجوه ، حتی در معاملات مرزی دارند.

ونزوئلا در حال حاضر موضوع برنامه تحریم های اقتصادی ایالات متحده یا بین المللی نیست که محدودیت های قابل توجهی در توانایی بانک های ونزوئلا برای انجام تجارت با ایالات متحده ، از جمله دسترسی به بانک های ایالات متحده برای پاکسازی معاملات بین المللی دلار ایالات متحده ، در اختیار شما قرار می دهد. در حال حاضر ، بانکها در ایالات متحده نقل و انتقالات سیم از بانکهای ونزوئلا تقریباً به طور انحصاری به بانک ونزوئلا متکی هستند تا اطمینان حاصل شود که وجوه برای اهداف قانونی منتقل می شود. من ایمان چندانی ندارم که این کار به طور مؤثر انجام می شود ، و به نظر می رسد ایرانیان ، که از این آسیب پذیری آگاه هستند ، از آن استفاده می کنند.

دلیل قابل توجهی که بانک بانکو بین المللی دسارولو (BID) در کاراکاس افتتاح شد ، گسترش روابط اقتصادی با ونزوئلا بود. منابع و تجربیات ما باعث می شود که من به یک انگیزه داخلی مشکوک شوم. جایگاه در سیستم بانکی ونزوئلا یک روش کامل "تحریم کننده" است-انگیزه اصلی ایران در روابط بانکی خود با ونزوئلا. علیرغم تعیین شده توسط OFAC ، ما معتقدیم که BID دارای چندین رابطه بانکی خبرنگار با بانک های ونزوئلا و بانک های پاناما ، کشوری با شهرت دیرینه به عنوان یک پولشویی است.

این طرح به عنوان "لانه سازی" شناخته می شود. حسابهای تو در تو وقتی اتفاق می افتد که یک موسسه مالی خارجی با بهره برداری از طریق یک حساب خبرنگار ایالات متحده متعلق به یک موسسه مالی خارجی دیگر ، به سیستم مالی ایالات متحده دسترسی پیدا کند. به عنوان مثال ، مناقصه ای که از برقراری رابطه با یک بانک ایالات متحده ممنوع است ، می تواند در عوض با یک بانک ونزوئلا یا پاناما که با یک بانک ایالات متحده ارتباط دارد ، رابطه برقرار کند. اگر بانک آمریكا غافل باشد كه مشتری مؤسسه مالی خبرنگار خارجی خود چنین دسترسی به یك مؤسسه مالی خارجی شخص ثالث تحریم شده را فراهم می كند ، این موسسه مالی شخص ثالث می تواند به طور مؤثر دسترسی ناشناس به سیستم مالی ایالات متحده را بدست آورد.

در ونزوئلا ، احمدی نژاد و آخوندها سخت خط متحد پیدا کرده اند که در حالی که آنها آزادی های سیاسی را خرد می کردند و از اجماع جهان در مورد برنامه هسته ای خود مخالفت می کردند ، در کنار آنها ایستاده اند. هر دو کشور از حمایت علمی ، فنی و مالی متقابل متعهد شده اند. دلیل کمی برای تردید در حمایت ونزوئلا از مهمترین دستور کار احمدی نژاد ، توسعه یک برنامه هسته ای و موشک های دوربرد و بی ثبات سازی منطقه وجود دارد. برای ایران ، خون حیات برنامه های هسته ای و سلاح آنها امکان استفاده از سیستم بین المللی بانکی برای پرداخت هزینه های موشک و مواد هسته ای ممنوع است. افتتاح بانکهای ونزوئلا به ایرانیان ، ادامه توسعه فناوری هسته ای و موشک های دوربرد را تضمین می کند. کارخانه های تولیدی مرموز ، که توسط ایران کنترل می شوند ، در اعماق فضای داخلی ونزوئلا ، نگرانی بیشتری می کنند.

iiiبا کمک ایران ونزوئلا موظف است به یک نیروی بی ثبات کننده در آمریکای لاتین تبدیل شود

بنابراین چرا چاوز حاضر است کشور خود را به یک ملت خارجی که دارای تاریخ یا فرهنگ مشترک کمی است ، باز کند؟من معتقدم به این دلیل است که رژیم وی فاسد است ، جهنمی برای تبدیل شدن به یک قدرت منطقه ای و متعصبانه در برخورد با ایالات متحده آمریکا ، بیش از حد دیپلماتیک رئیس جمهور اوباما در لرزیدن دست چاوز در ماه آوریل در قله آمریکا در ترینیداد و متعصب است. توباگو دلیلی برای فرض تهدید کمرنگ از همسایه ما به جنوب نیست. در حقیقت ، با وجود زمینه ای که سالها پیش گذاشته شده است ، ما وارد دوره ای می شویم که ثمرات پیوند ایران-ونزوئلا آغاز می شود.

این بدان معناست که دو رژیم خطرناک جهان ، "محور وحدت" خود توصیف شده ، در حیاط خلوت ما در زمینه توسعه فناوری هسته ای و موشکی با هم عمل می کنند. و به نظر می رسد که برای گروه های تروریستی ، آنها زمینه عملیاتی مناسب برای آموزش و برنامه ریزی و تأمین اعتبار فعالیت های خود را از طریق قاچاق مواد مخدر پیدا کرده اند.

به نظر می رسد مانند ساخت داستانی که قبلاً شنیده اید؟در سال 1962 ، رئیس جمهور کندی هنگامی که یک رهبر پوپولیست چپ گرا با یک خط قوی ضد آمریکایی با اتحاد جماهیر شوروی به نیروهای پیوست و سلاح های هسته ای را در نزدیکی مرزهای ما به نیروهای خود پیوست ، تهدیدی هسته ای برای ایالات متحده را خیره کرد. JFK بحران موشک کوبا را از طریق تصمیم گیری و دیپلماسی سخت به پایان رساند. اگرچه هنوز همان سطح تهدید در ونزوئلا وجود ندارد ، ایالات متحده باید در هر کجا که اتفاق بیفتد بر گسترش گرایی ایران متمرکز شود.

نتیجه گیری

تهدیدهای موشکی هسته ای و دوربرد ایران و تأثیر خزنده ایران در نیمکره غربی را نمی توان نادیده گرفت. دفتر من و سایر سازمان های اجرای قانون می توانند نقش کمی اما مهمی در اطمینان از اینکه پولشویی ، تأمین مالی ترور و نقض مجازات ها نادیده گرفته نمی شوند ، بازی کنند و جنایتکاران و بانکهایی که به ایران کمک می کنند کشف و تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند. همه ما می دانیم که متوقف کردن جریان وجوه غیرقانونی ارتباط مستقیمی با مهار رفتار نادرست دارد. اما مطمئناً اجرای قانون در ایالات متحده به تنهایی برای مقابله با تهدید کافی نیست.

در مورد ونزوئلا ، جهان دیگر نباید فرض کند که چاوز هنگام صحبت کردن در حال بلوک است. این مهم است که عموماً مردم و به ویژه مقامات مسئول دولتی از حضور روزافزون ایران در آمریکای لاتین آگاه باشند. و لازم است که همسایگان ونزوئلا را ترغیب کنند تا پیامدهای شوم حضور ایران در منطقه را درک کنند. برزیل ، که قانون اساسی وی سلاح های هسته ای را ممنوع می کند ، می تواند نقش مهمی در تأثیرگذاری بر چاوز داشته باشد. سرانجام ، ایالات متحده و جامعه بین المللی باید به شدت راه هایی برای نظارت و تحریم سیستم بانکی ونزوئلا را در نظر بگیرند. عدم اقدام در این زمینه ، پنجره ای را که مستعد استفاده از پولشویی توسط دولت ایران ، سازمان های مواد مخدر با روابط با دولت ونزوئلا و سازمان های تروریستی است که ایران آشکارا از آنها پشتیبانی می کند ، باز خواهد کرد.

منابع منتخب:

"پیوندهای ایران-ونزوئلا در خدمت اهداف استراتژیک ،" United Press Inteational ، 14 اوت 2009

"اژدها در حیاط خلوت" ، اقتصاددان ، 13 اوت 2009

"چاوز برای بازدید از ایران در سپتامبر آینده ،" ال جهانی ، کاراکاس ، 18 اوت 2009

دفتر پاسخگویی دولت ایالات متحده ، ژوئیه 2009 ، گفت:

"سوئد ونزوئلا در مورد سلاح" ، بی بی سی نیوز ، 27 ژوئیه 2009

"ایران از طریق چشمان ونزوئلا دیده می شود."

نیکلاس هانلون ، گزارش Meges Apericas ، 7 مه 2009 ، "بانکداری 101 با هوگو چاوز و محمود احمدی نژاد" ، 7 مه 2009

آسوشیتدپرس ، 3 مه 2009 ، "دادگاه های چاوز ونزوئلا ایران را به عنوان نگرانی ایالات متحده نشان می دهد."

"Tarek El-Aissami ونزوئلا ،" نیکول م. فرند ، تجزیه و تحلیل خاورمیانه ، 4 مارس 2009

"ترکیه حمل و نقل مشکوک ایران-ونزوئلا"

"یک پروفایل هسته ای" ، نیما جرامی و شارون اسکاسونی ، موقوفات کارنگی برای صلح بین المللی ، 18 دسامبر 2008

جیمی دررمبلم ، استاندارد هفتگی ، 19 سپتامبر 2008 ، "لیایسون های خطرناک چاوز: تیم های ونزوئلا با روسی و ایران"

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 40 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 14:39