نقش بانکهای اصلی مرکزی در بازار فارکس

ساخت وبلاگ

بانک های مرکزی آژانس های دولتی هستند که برای حفظ یک محیط اقتصادی سالم ، تعادل صادرات و واردات ، جلوگیری از تورم و تحریک رشد در اقتصادهای خود ، ارزهای ملی خود را تنظیم می کنند. بانک های مرکزی تأثیر مستقیمی در بازارهای مالی و به ویژه بازارهای ارزی دارند. بانک مرکزی وظیفه دارد امور اقتصادی داخلی خود را به ترتیب حفظ کند ، در حالی که در محیط جهانی رقابت می کند.

نسخه PDF قابل چاپ کوتاه را خلاصه کنید که خلاصه نکات کلیدی این درس…. برای دانلود اینجا کلیک کنید

تعیین نرخ وام

یکی از کارکردهای اصلی یک بانک مرکزی تسهیل وام در ایالت یا منطقه آن است. به این ترتیب بانکهای مرکزی سرمایه لازم را به بانکهای مختلف تجاری ارائه می دهند. این ترتیب وام بین بانک مرکزی ، بانکهای تجاری امکان دسترسی کارآمد سرمایه برای افراد و مشاغل را فراهم می کند. نرخی که این نوع ترتیب وام در آن رخ می دهد اغلب به عنوان نرخ تخفیف گفته می شود. نرخ تخفیف نرخ پایه تعیین شده توسط بانک مرکزی است که از آن انواع دیگر نرخ وام محاسبه می شود. این تأثیر مستقیمی در هزینه بودجه تا وام گیرنده پایان دارد.

این وام ها از بانک مرکزی به بانکهای تجاری کمک می کند تا سیستم بانکی نقدینگی لازم را برای روابط اعتباری مداوم بین بانکهای تجاری و شهروندان داشته باشد. بانکهای مرکزی مسئولیت نگه داشتن اقتصاد در کشورهای مربوطه را بر عهده دارند. آنها در مواقعی که مایل به تحریک اقتصاد هستند ، نرخ بهره را کاهش می دهند و همچنین می توانند در مواقعی که مایل به رفع نگرانی های تورمی هستند ، نرخ بهره را افزایش دهند.

تعیین سیاست پولی

نقش بانکهای مرکزی به تعیین سیاست های پولی برای کشور خاص خود گسترش می یابد. سیاست پولی به عنوان اقدامات انجام شده توسط یک بانک مرکزی برای تنظیم عرضه ارز آن تعریف شده است.

بانکهای مرکزی همچنین سپرده های ارزی را به عنوان نوعی دارایی در اختیار دارند و این ذخایر حاکی از زنده ماندن یک ملت برای پرداخت بدهی های خارجی خود است و به رتبه بندی اعتبار کلی حاکمیت آن کمک می کند. در گذشته ، هنگامی که استاندارد طلا در جای خود قرار داشت ، ذخایر در طلا نگه داشته می شد ، اما این روزها به عنوان ارز واقعی نگهداری می شود. همانطور که ممکن است تصور کنید ، دلار آمریکا ، یورو ، فرانک سوئیس و ین ژاپنی برخی از معکوس ترین معکوس های ارز توسط ملل حاکم هستند.

این وظیفه بانکهای مرکزی است که اقتصاد خود را با روشی پایدار و در عین حال پایدار حرکت دهند و به همین ترتیب باید عرضه پول را از طریق سیاست پولی تنظیم کنند. وسیله اصلی که بانک مرکزی این کار را از طریق مداخله و معاملات بازار آزاد انجام می دهد. از طریق این معاملات بازار آزاد ، بانک مرکزی برای ارتقاء رشد اقتصادی در حالی که سعی در مهار اثرات تورمی دارد ، عمل می کند.

بیاموزید که چه چیزی کار می کند و چه چیزی در بازارهای فارکس وجود ندارد ... خبرنامه رایگان من را با نکات و استراتژی های عملی که برای سودآوری معاملات خود بسته بندی شده اید ، ارسال کنید ... برای پیوستن به اینجا کلیک کنید

و بنابراین این فعالیت ها توسط بانک مرکزی منجر به تغییر نرخ ارز می شود. همچنین مواقعی وجود دارد که ممکن است بانک های مرکزی چندین کشور برای تأمین نقدینگی در مرزها جمع شوند. با این حال ، بیشتر اوقات ، سیاست های پولی برای اکثر کشورهای توسعه یافته مربوط به علت و معلولیت پیرامون اقتصاد خودشان است.

معمولاً در مواقع رکود اقتصادی یا بحران مالی ، بانکهای مرکزی اقدام به اقدامات برای کاهش نرخ بهره و انجام خرید دارایی در مقیاس بزرگ می کنند. گرچه این همیشه کار نمی کند ، ایده این امر این است که وقتی پایه پولی افزایش می یابد ، برای بانک ها و موسساتی که منجر به افزایش وام و اعتبار می شوند ، ارز بیشتری در دسترس خواهد بود ، که به نوبه خود منجر به رشد بالاتر در درون می شودیک کشور.

از طرف دیگر ، هنگامی که ترس از یک محیط تورمی وجود دارد ، معمولاً پس از مدت طولانی رشد اقتصادی ، بانک های مرکزی ممکن است قدم برداشته و اقدامات انقباضی را انجام دهند. این معمولاً به صورت تصمیمات نرخ بهره بالاتر می آید.

با افزایش نرخ بهره ، پول کمیاب تر می شود و محیط اعتباری شروع به کوچک شدن می کند. مشاغل و افراد برای تأمین اعتبار یا حداقل حق بیمه در تأمین اعتبار ، سخت تر می شوند. این باعث می شود اقتصاد کند شود و به همین ترتیب برخی کنترل ها را بر روی یک محیط تورمی قرار می دهد.

Diagram of Monetary Policy

به عنوان یک معامله گر فارکس ، مهم است که مراقب نسخه های اقتصادی آینده و سخنان بانک های مرکزی باشید. یک تقویم اقتصادی خوب برای همه معامله گران مهم است ، صرف نظر از اینکه شما با استفاده از تجزیه و تحلیل اساسی یا تجزیه و تحلیل نمودار فنی تجارت می کنید. بدیهی است که چرا یک معامله گر اساسی می خواهد تمام اخبار بانک مرکزی را پشت سر بگذارد ، اما حتی معامله گر فنی می تواند از دانستن آنچه بانکهای اصلی مرکزی انجام می دهند بهره مند شود.

مثال سیاست پولی

برای نشان دادن این موضوع با یک مثال ، بیایید نگاهی به بانک ژاپن و برخی اقدامات انجام دهیم تا بتوانند در تجارت جهانی رقابت کنند. بانک ژاپن سعی دارد ارزش ارز خود ، ین ژاپنی را پایین نگه دارد ، تا بتواند صادرات آنها را در سراسر جهان ارتقا دهد.

دولت ژاپن با حفظ یک ین ضعیف ، می تواند اطمینان حاصل کند که صادرات آنها برای افراد در سراسر جهان جذاب باقی می ماند و به همین ترتیب محصولات تولید شده در ژاپن به پیشبرد پیشروی اقتصاد ژاپن کمک می کند.

و از آنجا که اقتصاد ژاپن به صادرات بسیار وابسته است ، هرگونه قدرت در ین باعث می شود تقاضای کمتری از تولید کنندگان ژاپنی داشته باشد ، که منجر به کاهش سطح رشد در اقتصاد ژاپن می شود. این به نوبه خود می تواند منجر به رکود اقتصادی و نرخ بیکاری بالاتر شود. این نمونه ای از این است که چرا سیاست بانک مرکزی و اقداماتی که انجام می شود برای ثبات مالی یک کشور بسیار مهم است.

وام دهنده آخرین راه حل

در زمان بحران مالی ، بانک مرکزی می تواند به عنوان وام دهنده آخرین راه حل عمل کند. هنگامی که بانک های تجاری قادر به ارائه وام نیستند یا مایل به ارائه وام نیستند ، ممکن است بانک مرکزی برای جلوگیری از خاموش شدن احتمالی اقتصاد ، نقدینگی را تأمین کند. در اصل ، بانک مرکزی برای جلوگیری از فروپاشی سیستم بانکی در کشور خود اقدام خواهد کرد. نگرانی های حقوقی و اخلاقی زیادی در این باره وجود دارد.

بسیاری از شهروندان احساس می کنند که بانک مرکزی نباید به عنوان ناجی در زمینه بانکداری تجاری ناکام و سیاست های تجاری بزرگ که منجر به بحران مالی اخیر در اینجا در ایالات متحده و در سطح جهان شده است ، عمل کند. این یک موضوع برای یک روز دیگر است. با این حال ، شکی نیست که ، صرف نظر از اعتراضات قانونی یا اخلاقی که ممکن است بسیاری از شهروندان برای این مداخلات داشته باشند ، مشخص است که بانک های مرکزی برای اطمینان از ثبات اقتصاد کشورهای مربوطه باید و هر کاری را انجام دهند.

بانکهای اصلی مرکزی در سراسر جهان

فدرال رزرو ایالات متحده (فدرال رزرو)

بیش از 85 ٪ از کل معاملات ارزی با دلار آمریکا انجام می شود. شکی نیست که دلار آمریکا بیشترین معامله ارز در جهان است. فدرال رزرو به عنوان تأثیرگذارترین بانک مرکزی جهان محسوب می شود. و تغییرات نرخ بهره ایجاد شده توسط ایالات متحده فدرال رزرو تأثیر قابل توجهی بر سایر ارزهای در سراسر جهان دارد.

فدرال رزرو دارای یک بخش در آن است ، یعنی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC که مسئولیت تصمیم گیری در مورد نرخ بهره را بر عهده دارد. FOMC هشت بار در سال ملاقات می کند. و همانطور که تصور می کنید ، تصمیمات گرفته شده توسط FOMC از نزدیک تحت نظارت قرار می گیردسرمایه گذاران و بازرگانان در داخل و خارج از ایالات متحده.

بانک انگلیس (BOE)

بانک انگلیس توسط بسیاری به عنوان یکی از توانمندترین بانکهای مرکزی در نظر گرفته می شود. هدف اصلی BOE حفظ ثبات پولی و مالی است. BOE قصد دارد تورم را در سال 2 ٪ در سال نگه دارد. هرگونه انحراف از آن ، و آنها برای رسیدن به آن هدف اقداماتی را انجام می دهند. بانک مرکزی بانک مرکزی انگلیس کمیته ای به نام کمیته سیاست پولی دارد که مسئولیت تعیین سیاست های پولی را بر عهده دارد. کمیته سیاست پولی از 9 عضو کل تشکیل شده است.

بانک مرکزی اروپا (ECB)

Euro Sign. European Central Bank (ECB)

بانک مرکزی اروپا پس از ایجاد یورو در سال 1998 سازماندهی شد. نقش بانک مرکزی اروپا تصمیم گیری در مورد سیاست پولی و ارائه ثبات قیمت است. کمیته ای که در درجه اول مسئولیت این امر را بر عهده دارد ، به عنوان شورای حاکم شناخته می شود.

شورای حاکم از 6 عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا تشکیل شده است و شامل کلیه فرمانداران بانکهای مرکزی ملی کشورهایی است که اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند. بانک مرکزی اروپا چندین بار در هر ماه ملاقات می کند ، با این حال ، فقط در 11 مورد از این زمان جلسه برنامه ریزی شده ، تغییرات سیاست را ایجاد می کند.

بانک ملی سوئیس (SNB)

بانک سوئیس کمیته پولی نسبتاً کوچکی دارد که از 3 فرد کلیدی تشکیل شده است. تا آنجا که تصمیمات نرخ بهره می رود ، SNB محافظه کار است. کمیته پولی بانک ملی سوئیس به صورت سه ماهه تشکیل می شود. از این نوشتار ، شخص اصلی کمیته ژان پیر راث ، رئیس SNB است.

بانک ژاپن (BOJ)

کمیته سیاست پولی بانک ژاپن از فرماندار BOJ ، دو معاون فرماندار و 6 عضو دیگر تشکیل شده است. از آنجا که اقتصاد ژاپن به صادرات بسیار وابسته است ، یکی از مهمترین نگرانی های کمیته BOJ ، اطمینان از یک ین نسبتاً ضعیف است. BOJ برای اطمینان از این هدف در بازار آزاد کاملاً فعال است. بانک ژاپن به طور معمول یک یا دو بار در ماه ملاقات می کند.

بانک کانادا (BOC)

کمیته پولی بانک کانادا که مسئول تصمیمات نرخ است به عنوان شورای حاکم شناخته می شود. این کشور از فرماندار بانک کانادا ، معاون ارشد فرماندار و چهار معاون فرماندار تشکیل شده است. BOC هدف تورم 1-3 ٪ در سال را تعیین کرده است و تاکنون در 15 سال گذشته در رسیدن به آن هدف موفق بوده است.

بانک ذخیره استرالیا (RBA)

بانک مرکزی معروف به RBA دارای یک کمیته سیاست پولی است که شامل فرماندار RBA ، معاون فرماندار ، دبیر خزانه داری و شش عضو دیگر است که توسط دولت استرالیا منصوب شده اند. RBA دارای نرخ هدف تورم 2-3 ٪ در سال است. این کمیته یازده بار در سال برای بحث و تصمیم گیری در مورد سیاست های پولی ملاقات می کند.

بانک رزرو نیوزیلند (RBNZ)

تصمیمات مربوط به سیاست های پولی بانک مرکزی نیوزیلند در دست فرماندار بانک مرکزی است. بر خلاف سایر بانکهای مرکزی که ما در مورد آنها بحث کرده ایم ، RBNZ کمیته رسمی سیاست پولی ندارد. در عوض ، فرماندار قدرت انحصاری تصمیمات سیاست پولی را دارد. RBNZ دارای هدف تورم 1. 5 ٪ در سال است و فرماندار فعلی آلن بولارد ، مسئولیت تحقق آن هدف را بر عهده دارد.

درک اهداف بانکهای اصلی مرکزی در سراسر جهان ، به معامله گران کمک می کند تا حرکات قیمت بلند مدت یک ارز را ارزیابی کنند. دانستن اینکه اهداف تورم در هر بانک مرکزی چیست و میزان تورم فعلی در آن کشورها در کجا قرار دارد ، بینش ارزشمندی در مورد حرکت بالقوه ارائه می دهد. یکی از اقدامات مهم تورم ، شاخص قیمت مصرف کننده است و بنابراین این یک شاخص اقتصادی است که هم بازرگانان اساسی و هم فنی باید مورد توجه قرار گیرند.

نسخه PDF قابل چاپ کوتاه را خلاصه کنید که خلاصه نکات کلیدی این درس…. برای دانلود اینجا کلیک کنید

نتیجه

همانطور که در این مقاله بحث کرده ایم ، بانک های مرکزی نقش اساسی در سلامت اقتصادی کشورهای مربوطه خود دارند. آنها نقش های زیادی از جمله تعیین نرخ وام ، نظارت بر سیستم پولی و اطمینان از رقابت جهانی دارند. بانک های مرکزی نقش مهمی در کنترل نرخ بهره ، تورم و عرضه کلی ارز آنها ایفا می کنند.

بانک های مرکزی ابزارهای زیادی در اختیار دارند تا اطمینان حاصل کنند که اهداف نهایی آنها از جمله مشارکت و مداخلات در بازار آزاد است. تصمیماتی که بانکهای مرکزی می گیرند اثرات گسترده ای دارد و بنابراین مهم است که همه معامله گران به اقداماتی که انجام می دهند توجه زیادی کنند.

گوش کن ...

تجارت خود را به سطح بعدی برسانید ، منحنی یادگیری خود را با برنامه آموزش رایگان فارکس من تسریع کنید.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 25 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 23:16