تجزیه و تحلیل وضعیت چیست و چرا اینقدر مهم است؟

ساخت وبلاگ

در محیط کار ، ما تمایل داریم به افرادی که می توانند تصمیمات ناخوشایندی بگیرند ، جایزه بگیریم. اما در واقعیت ، اگرچه این یک ویژگی خوب در موارد اضطراری است-مانند "آیا باید از آن درخت در حال سقوط فرار کنید؟"-این برای تصمیمات تجاری طولانی مدت چندان مفید نیست. چرا؟زیرا غریزه روده به جای استدلال منطقی مبتنی بر احساسات است. و در حالی که قطعاً ارزش دارد ، نباید چراغ راهنما شما باشد.

این به این معنی نیست که بی نظمی چیز خوبی است. این فقط بدان معنی است که تصمیمات وقتی کاملاً فکر می کنند بهتر هستند. این جایی است که یک تحلیل وضعیت وارد می شود.

تجزیه و تحلیل وضعیت چیست؟

تجزیه و تحلیل وضعیت فرایندی است که به شما در شناسایی فرصت ها و چالش ها ، داخلی و خارجی ، به سازمان ، خدمات یا محصول خود کمک می کند. همچنین می توانید از آن برای تعریف دامنه یک مشکل استفاده کنید.

پس از انجام این موارد ، می توانید از یافته های خود برای کمک به شما در برنامه ریزی مسیری از جایی که در حال حاضر تا جایی که می خواهید باشید ، استفاده کنید.

شما می توانید در هر زمان یک تجزیه و تحلیل وضعیت را انجام دهید ، اما به ویژه قبل از اجرای یک فرآیند جدید یا شروع یک پروژه بسیار مهم است. این به شما کمک می کند تا با تکرار کارها یا انجام حرکات دروغین ، بهترین دوره عمل را انجام دهید و بدون هدر دادن تلاش های خود به جلو بروید.

چگونه می توان تجزیه و تحلیل وضعیت را در پنج مرحله انجام داد

1. مشتریان خود را تجزیه و تحلیل کنید

مشتریان یا مشتریان باید کانون شما باشند ، بنابراین با تعریف این گروه و نیازها و چالش های آنها شروع کنید.

اگر این به نظر می رسد مانند یک کار بزرگ است ، درست است - این است! اما اجازه ندهید که شما را بترساند. مدتی را کنار بگذارید تا این کار را به درستی انجام دهید. شما ممکن است در حال حاضر ایده خوبی داشته باشید ، در این صورت ، این مسئله به روزرسانی و پالایش یافته های قبلی شما خواهد بود. اگر این کار را نکرده اید ، از ابزارهایی مانند Google Trends ، نظرسنجی مشتری و جمع آوری داده ها (البته سازگار با GDPR) برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتریان خود استفاده کنید.

به عنوان بخشی از این مرحله ، شما همچنین می توانید نقشه سفر مشتری را مانند نمونه زیر ایجاد کنید. این به شما کمک می کند تا هنگام تعامل با تجارت خود ، مسائل و اهداف خود را در نقاط خاص انجام دهید.

Cacoo - Customer Jouey Map

با استفاده از الگوی نقشه سفر مشتری در Cacoo ایجاد شده است

2. محصولات و خدمات خود را تجزیه و تحلیل کنید

همیشه خوب است که یک قدم عقب بردارید و پیشنهاد فعلی خود را ارزیابی کنید. به تمام محصولات و خدمات خود توجه داشته باشید و تجزیه و تحلیل کنید که آیا آنها در حال حاضر خواسته های مشتریان یا مشتریان خود را برآورده می کنند.

باز هم ، نقشه سفر مشتری می تواند به شما در شناسایی مسائل و فرصت های خاص کمک کند. همچنین می توانید بازخورد مشتری را از طریق بررسی ها ، نظرسنجی ها ، مصاحبه ها یا گروه های متمرکز جمع آوری کنید. به عنوان بخشی از ارزیابی ، شما باید تأمین کنندگان و توزیع کنندگان خود (در صورت کاربرد) ، و همچنین ابزارها و نرم افزاری را که استفاده می کنید مرور کنید.

یک نمودار SWOT می تواند به شما کمک کند تا نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و تهدیدهای تجاری خود را انجام دهید (که ، همانطور که احتمالاً کار کرده اید ، دقیقاً همان چیزی است که S-W-O-T مخفف است).

همچنین می توانید این ابزار را برای محصولات یا خدمات خاص در تجارت خود اعمال کنید. زیبایی این تکنیک در سادگی آن نهفته است. فقط یک شبکه دو به دو (مانند زیر) ایجاد کنید و بخش های مختلف را پر کنید.

Cacoo - SWOT Diagram

با استفاده از الگوی نمودار تجزیه و تحلیل SWOT در Cacoo ایجاد شده است

3. رقابت را از بین ببرید

تجزیه و تحلیل رقیب را انجام دهید تا ببینید دیگران در بازار چه کاری انجام می دهند ، از جمله نقاط قوت و ضعف آنها. پس از انجام این کار ، در موقعیت بهتری برای رقابت قرار خواهید گرفت.

شما می توانید این مرحله را به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل 5C انجام دهید - چارچوبی که برای کمک به شما در ارزیابی محیط خود از پنج حوزه مختلف طراحی شده است ، که هر یک از آنها بر تصمیمات تجاری شما تأثیر می گذارد.

 • مشتریان (فعلی و پتانسیل): ویژگی های اصلی آنها (یعنی سن ، سرگرمی ها ، مکان و هر چیز دیگری که مربوط باشد) و همچنین نیازها ، کانال ها و رشد آنها را یادداشت کنید.
 • رقبا: کار کنید که نزدیکترین رقابت شما و همچنین نقاط قوت و ضعف آنها باشد.
 • شرکت: همه چیز را با تجارت خود ، از جمله مارک تجاری ، سهم بازار ، فرهنگ شرکت ، نقاط قوت ، ضعف تجزیه و تحلیل کنید (یک نمودار SWOT در اینجا مفید خواهد بود) ، محصولات و خدمات. توجه داشته باشید که چگونه این با بزرگترین رقبای شما مقایسه می شود.
 • همکاران: تأمین کنندگان یا توزیع کنندگان فعلی خود ، تأثیرگذار ، بازاریاب - را به طور خلاصه ، هرگونه ارتباط خارجی که دارید ارزیابی کنید. همچنین می توانید فناوری و ابزارهای موجود در اینجا را درج کنید.
 • آب و هوا: نگاهی دقیق تر به بازار ، از جمله رقبا ، رشد ، رکود اقتصادی ، روندها ، فرصت ها ، فناوری و فرهنگ.

4- محیط را تجزیه و تحلیل کنید

یک قدم عقب بردارید و محیط عملیاتی خود را مرور کنید. عوامل خارجی ، از جمله روندهای اقتصادی که می تواند بر شما و یا مشتریان شما تأثیر بگذارد ، بررسی کنید. هرگونه تهدید یا فرصت های بالقوه یا واقعی را یادداشت کنید.

تجزیه و تحلیل Pestle به شما بینش در مورد وضعیت سیاسی ، اقتصادی ، جامعه شناختی ، فناوری ، حقوقی و زیست محیطی شرکت می دهد. باز هم ، یک نمودار می تواند به شما در سازماندهی افکار خود در اینجا کمک کند.

 • سیاسی: به مقررات تجاری فعلی و سیاست های دولت توجه داشته باشید. در نظر بگیرید که انتخابات آینده چگونه می تواند بر این موارد تأثیر بگذارد.
 • اقتصادی: روند اقتصادی و مقررات واردات/صادرات را که می تواند بر عملکرد شما تأثیر بگذارد ، ارزیابی کنید.
 • جامعه شناختی: هرگونه حرکات فرهنگی و تغییر در سبک زندگی جمعیتی هدف خود را در نظر بگیرید.
 • فنی: فناوری و تحولات خود را در دنیای وسیع ارزیابی کنید. شما همچنین باید امنیت سایبری و تغییر در قوانین را در اینجا وارد کنید.
 • حقوقی: تغییرات قانونگذاری ، از جمله قانون اشتغال را بررسی کنید.
 • محیط زیست: نگاه کنید که چگونه تجارت شما بر محیط زیست در مقیاس محلی و جهانی تأثیر می گذارد. در نظر بگیرید که چگونه تغییرات آب و هوا می تواند بر تجارت شما تأثیر بگذارد ، و اطمینان حاصل کنید که آیین نامه های فعلی و آینده را رعایت می کنید یا یک برنامه انطباق دارید.

5. منابع خود را ارزیابی کنید

قبل از اجرای برنامه های خود ، باید بدانید که در اختیار شما است. اگر تیمی دارید یا به عنوان بخشی از یکی کار می کنید ، بدانید که چه کسی می تواند به شما کمک کند و برنامه های آنها چیست. همچنین ، ابزارها و بودجه های موجود در دسترس شما ، همراه با هرگونه محدودیتی که می تواند روی آنها تأثیر بگذارد ، توجه کنید.

تجزیه و تحلیل VRIO ابزاری مفید برای ارزیابی توانایی شما در استفاده از منابع سازمانی برای تمام توان آنها است. VRIO مخفف ارزش ، نادر ، تقلید و سازمان است. در اینجا نحوه استفاده از آن آورده شده است.

 • ارزش: یک منبع خاص برای موفقیت در کسب و کار شما چقدر ارزشمند است؟در نظر بگیرید که چگونه ارزش با هر هزینه کوتاه مدت یا بلند مدت مقایسه می شود.
 • نادر: آیا این منبع نادر است یا به راحتی قابل دستیابی است؟هنگامی که یک منبع برای بدست آوردن منبع سخت تر است ، در مدل کسب و کار خود انعطاف پذیری کمتری دارید.
 • تقلید: آیا این منبع برای تقلید رقبا آسان است؟در این صورت ، هرگونه تنظیماتی را که می توانید برای تمایز منابع خود انجام دهید در نظر بگیرید.
 • سازمان: آیا تجارت یا تیم شما در موقعیت مناسبی برای استفاده از منابع قرار دارد؟منبعی که سرمایه گذاری یا پیشرفت قابل توجهی برای استفاده داشته باشد ، هزینه های عملیاتی شما را افزایش می دهد.

چارچوب VRIO می تواند برای طیف وسیعی از دارایی ها ، از جمله منابع انسانی ، امور مالی ، اطلاعات ، دارایی و کالاهای مادی اعمال شود. هر یک از عوامل فوق را از نظر: ارزیابی کنید:

 • برابری/برابری رقابتی
 • ضرر رقابتی
 • مزیت رقابتی موقت
 • مزیت رقابتی بلااستفاده
 • مزیت رقابتی بلند مدت

تجزیه و تحلیل VRIO به شما امکان می دهد تا ببینید که کدام منابع برای تجارت شما یکپارچه هستند و باید تا حد امکان در اولویت قرار بگیرند و مدیریت شوند. همچنین به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که چه زمانی از یک منبع یا فرآیند خارج کنید یا آن را بهبود بخشید تا مزیت رقابتی خود را افزایش دهید. هنگامی که همه چیز را ترسیم کردید ، آماده می شوید.

مزایا (و محدودیت ها) تجزیه و تحلیل وضعیت

مشاغل در هر اندازه در برابر تغییرات بازار آسیب پذیر هستند و هرچه رشد می کنند ، حتی فرصت بیشتری برای اشتباه وجود دارد. انجام تجزیه و تحلیل موقعیتی هرگز نمی تواند به تجارت شما آسیب برساند اما مطمئناً می تواند آن را برای بهتر شدن تغییر دهد. در اینجا چند روش برای استفاده از آن و اشتباهات برای جلوگیری از این راه وجود دارد.

دامنه کامل مشکلات را درک کنید

اغلب اوقات ، مدیران از مشکلات سازمانی آگاه هستند اما فرض می کنند که آنها به اندازه کافی بد نیستند که نیاز به توجه فوری داشته باشند. یک تجزیه و تحلیل کامل می تواند به شما در کشف منبع موضوعات در حال انجام و ارزیابی تأثیر آنها بر جنبه های مختلف تجارت کمک کند.

با این حال ، ماهیت ذهنی تجزیه و تحلیل وضعیت ، جمع آوری اطلاعات از هرچه بیشتر منابع را مهم می کند. اگر نتوانید تصویری واضح از نقاط قوت و ضعف خود بدست آورید ، موفق نخواهید شد تجارت خود را رقابتی تر کنید. از ترکیبی از داده های بتونی و بازخورد از ذینفعان داخلی و خارجی استفاده کنید ، بنابراین می توانید نتیجه گیری دقیقی کسب کنید.

درگیر و ایجاد انگیزه در تیم

مشاغل راکد مستعد از دست دادن اعضای تیم عالی هستند زیرا یک دیدگاه معنی دار برای آینده وجود ندارد. به سادگی به تجزیه و تحلیل وضعیت به عنوان یک ابزار تصمیم گیری نگاه نکنید. از آن استفاده کنید تا تیم خود صحبت و نوآوری کند. در نهایت ، تیم شما بیشترین بینش را در مورد آنچه در تجارت کار نمی کند یا کار نمی کند ، دارد. به آنها اجازه دهید شما را به سمت فرصتهایی که ممکن است در غیر این صورت از آن غافل شوید ، راهنمایی کنند.

هدر رفتن را کاهش دهید

دانستن موارد و خارج از مشاغل تنها راه پالایش مداوم عملیات شما است. تجزیه و تحلیل منابع ، فرایندها و موقعیت های خود در بازار حداقل یک بار در سال به شما امکان می دهد پروژه هایی را که برای مشتریان سودآور یا سودمند نیستند ، قطع کنید. اگر از طرف برخی از ذینفعان با فشار روبرو هستید ، تجزیه و تحلیل شواهد مبتنی بر داده را برای تصمیمات شما ارائه می دهد.

اهداف تجاری قابل دستیابی را تعیین کنید

تجزیه و تحلیل وضعیت به شما این بینش را می دهد تا اهداف واقعی تر و سودمندتری را شناسایی کنید. این یک اشتباه ناگوار برای تیم های تجاری است که می توانند تجزیه و تحلیل ها را انجام دهند اما با اطلاعات کمی انجام می دهند. برای هر تجزیه و تحلیل ، یک برنامه پیاده سازی تدوین کرده و از ذینفعان اصلی ثبت نام کنید.

اما نگران نباشید - لازم نیست به هر آنچه در ارزیابی شما می آید عمل کنید. در اولویت بندی مشکلات رفع بزرگترین تهدیدها برای موفقیت و فرصتهای شما با ارزش ترین و کمترین هزینه یا تلاش لجستیکی قرار دارد.

افکار نهایی

نمایش اطلاعات به صورت بصری ، پردازش آمار و مقادیر زیادی متن را آسان تر می کند ، بنابراین با نمودارهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم آشنا شوید و هر زمان که می توانید از آنها استفاده کنید.

اگر قصد دارید به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل وضعیت خود نمودارهایی ایجاد کنید ، حتماً ابزارهای مناسبی برای کار داشته باشید. زیبایی چیزهایی مانند نمودار SWOT ، تجزیه و تحلیل 5c و تجزیه و تحلیل Pestle این است که استفاده از آنها آسان است. هیچ آموزش لازم نیست ، اگرچه توصیه می کنیم از یک ابزار اختصاصی برای راحتی استفاده کنید.

ابزارهای نمودار آنلاین ، به لطف الگوهای Premade و ذخیره سازی ابری ، ترسیم ، ویرایش و به اشتراک گذاشتن خلاقیت های خود را آسان می کنند. این بدان معناست که می توانید زمان کمتری را برای قالب بندی و یافتن پرونده و زمان بیشتری برای تصمیم گیری خوب صرف کنید.

این پست در ابتدا در 11 مارس 2020 منتشر شد و اخیراً در اول فوریه 2022 به روز شد.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 36 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 1:36