مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

ساخت وبلاگ

مداخلات ارزی توسط بانکهای مرکزی: نکات اصلی صحبت کردن

بانکهای مرکزی غالباً برای محافظت از ارزش ارز ملی خود ، در بازار ارز ضروری می دانند. بانکهای مرکزی می توانند با خرید یا فروش ذخایر ارزی یا به سادگی با ذکر این نکته که یک ارز خاص تحت یا بیش از حد ارزش دارد ، به این هدف دست یابند و به شرکت کنندگان در بازار فارکس اجازه می دهند بقیه را انجام دهند. این مقاله به انواع مختلف مداخلات بانک مرکزی و حقایق مهم می پردازد تا قبل از تجارت در نظر داشته باشید.

مداخله ارزی چیست؟

مداخله ارزی فرایندی است که به موجب آن یک بانک مرکزی در تلاش برای تثبیت نرخ ارز یا تصحیح نادرست در بازار فارکس ، ارز خارجی را خریداری یا می فروشد. این اغلب با یک تعدیل بعدی ، توسط بانک مرکزی ، با عرضه پول برای جبران هرگونه اثرات نامطلوب در اقتصاد محلی همراه است.

مکانیسم ذکر شده در بالا ، به عنوان "مداخله استریل" گفته می شود و بعداً به همراه سایر روشهای مداخله ارز مورد بحث قرار می گیرد.

چگونه معامله گران فارکس می توانند یک مداخله در بانک مرکزی را تجارت کنند

معامله گران باید در نظر داشته باشند که وقتی بانک های مرکزی در بازار فارکس مداخله می کنند ، حرکت می تواند بسیار بی ثبات باشد. بنابراین ، تعیین یک خطر مناسب برای پاداش و استفاده از مدیریت ریسک محتاطانه ضروری است.

بانک های مرکزی وقتی روند فعلی در جهت مخالف قرار دارد که بانک مرکزی می خواهد نرخ ارز را بخواهد ، در بازار فارکس مداخله می کنند. بنابراین ، تجارت در مورد مداخله بانک مرکزی بسیار شبیه به معکوس معاملات است.

علاوه بر این ، بازار فارکس تمایل به پیش بینی مداخله در بانک مرکزی دارد به این معنی که دیدن حرکات در برابر روند بلند مدت در لحظه های منتهی به مداخله بانک مرکزی غیر معمول نیست. از آنجا که هیچ تضمینی وجود ندارد که معامله گران بتوانند قبل از تجارت ، روند جدیدی را برای ظهور پیدا کنند.

چرا بانکهای مرکزی در بازار ارز مداخله می کنند؟

بانکهای مرکزی به طور کلی موافق هستند که مداخله برای تحریک اقتصاد یا حفظ نرخ ارز مورد نظر لازم است. اگر ارز محلی از سطحی قدردانی کند که صادرات داخلی را برای کشورهای خارجی گرانتر می کند ، بانک های مرکزی غالباً ارز خارجی خریداری می کنند و ارز محلی را می فروشند. بنابراین ، بانک های مرکزی عمداً نرخ ارز را برای بهره مندی از اقتصاد محلی تغییر می دهند.

در زیر نمونه ای از مداخله موفق بانک مرکزی در پاسخ به قدرت ین ژاپنی در برابر دلار آمریکا آورده شده است. بانک ژاپن بر این عقیده بود که نرخ ارز نامطلوب بوده و به سرعت مداخله می کند تا ین را کاهش دهد ، و در نتیجه حرکت برای جفت USD/JPY بیشتر شد. این مداخله در بارهای به تصویر کشیده شده توسط دایره آبی صورت گرفت و تأثیر آن اندکی پس از آن محقق شد.

USD/JPY BOJ central bank intervention

در حالی که بیشتر مداخلات بانک مرکزی موفقیت آمیز است ، مواردی وجود دارد که در این صورت نیست. نمودار زیر یک نمونه مداخله ارزی را در جفت ارز USD/BRL (برزیل واقعی) نشان می دهد. این نمودار هر دو مورد را برجسته می کند که بانک مرکزی برای متوقف کردن کاهش در واقعی برزیل مداخله کرده است. مشخص است که هر دو سناریو نتوانستند بلافاصله واقعی را در برابر دلار آمریکا تقویت کنند زیرا دلار همچنان بیشتر و بالاتر می رود.

Foreign exchange intervention failure (USD/BRL)

مداخله ارز چگونه کار می کند؟

بانک های مرکزی برای استفاده از انواع مختلف مداخلات انتخابی دارند. اینها می توانند مستقیم یا غیرمستقیم باشند. مداخله مستقیم ، همانطور که از نام آن پیداست ، تأثیر فوری در بازار فارکس دارد ، در حالی که مداخله غیرمستقیم از طریق وسایل کمتر تهاجمی به اهداف بانک مرکزی می رسد. در زیر نمونه هایی از مداخله مستقیم و غیرمستقیم آورده شده است:

 • مداخله عملیاتی: این معمولاً معنای مردم هنگام مراجعه به مداخله بانک مرکزی است. این شامل بانک مرکزی برای خرید و فروش ارز خارجی و محلی برای هدایت نرخ ارز به سطح هدفمند است. این اندازه خالص این معاملات است که بازار را منتقل می کند.
 • Jawboning: این نمونه ای از مداخله غیرمستقیم FX است که به موجب آن یک بانک مرکزی ذکر می کند که اگر ارز محلی به سطح نامطلوب خاصی برسد ، ممکن است در بازار مداخله کند. این روش ، همانطور که از نام آن پیداست ، بیشتر در مورد صحبت کردن از مداخله واقعی است. با آماده شدن بانک مرکزی ، معامله گران آن را به خود می گیرند تا به طور جمعی ارز را به سطوح قابل قبول تر برگردانند.
 • مداخله هماهنگ: این ترکیبی از فک و مداخله عملیاتی است و در شرایطی که چندین بانک مرکزی از همان نگرانی ها نسبت به نرخ ارز ابراز کنند ، مؤثرتر است. اگر تعدادی از بانکهای مرکزی تلاش های فک خود را افزایش دهند ، به احتمال زیاد یکی از آنها در واقع مداخله عملیاتی را برای هدایت نرخ ارز در جهت مورد نظر انجام می دهد.
 • مداخله عقیم‌شده: مداخله عقیم‌شده شامل دو اقدام بانک مرکزی به منظور تأثیرگذاری بر نرخ ارز و در عین حال بدون تغییر ماندن پایه پولی است. این شامل دو مرحله است: فروش یا خرید ارز، و عملیات بازار آزاد (فروش یا خرید اوراق بهادار دولتی) به همان اندازه معامله اول.

درباره نقش بانک های مرکزی و معاملات فارکس بیشتر بدانید

 • DailyFX یک تقویم اختصاصی بانک مرکزی ارائه می دهد که تمام اعلامیه های نرخ بانک مرکزی برنامه ریزی شده برای بانک های مرکزی بزرگ را نشان می دهد.
 • به تحلیلگر ارشد ارز، کریستوفر وکیو بپیوندید تا از طریق وبینار هفتگی بانک مرکزی به بررسی روندهای اصلی بانک مرکزی و انتشار داده ها بپردازد. ما مجموعه ای کامل از وبینارها داریم که طیف گسترده ای از موضوعات و بازارها را پوشش می دهند. جای خود را در تقویم وبینار DailyFX رزرو کنید.
 • از طریق تقویم اقتصادی ما از اطلاعیه‌های مهم بانک مرکزی یا انتشار داده‌هایی که در این هفته اتفاق می‌افتد، به‌روز باشید.

در مورد بانک های مرکزی بزرگ از سراسر جهان بیشتر بخوانید:

 • بانک مرکزی اروپا
 • بانک انگلستان
 • بانک ملی سوئیس
 • فدرال رزرو

DailyFX اخبار فارکس و تجزیه و تحلیل فنی را در مورد روندهایی که بر بازارهای ارز جهانی تأثیر می گذارد ارائه می دهد.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 63 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 17:57