سازنده بازار خودکار (AMM) چیست؟چطورکار می کنند؟

ساخت وبلاگ

از آنجا که نیاز به ویژگی های مالی غیرمتمرکز در حال افزایش است ، مردم در حال اشتیاق مبادلات غیرمتمرکز (DEX) هستند تا بدون نگرانی از دخالت یک مقام متمرکز ، نشانه های خود را مبادله کنند.

هنگامی که DEX مفهوم سازی شد ، مردم نگران این بودند که فاقد نقدینگی باشند ، و در تعویض نشانه ها و همچنین خطر بیشتری از لغزش ها مشکلاتی وجود خواهد داشت. این مفهوم سازندگان خودکار بازار را به وجود آورد. AMM این فرصت را به مردم می دهد تا از نشانه های بیکار خود برای کسب بازده در حین کشاورزی بازده استفاده کنند.

AMM: چیست؟

یک سازنده بازار خودکار بخشی از مبادله غیرمتمرکز و عاری از ویژگی های حضانت است و بر اساس الگوریتمی که دارایی های مختلف را ارزیابی می کند ، فعالیت می کند. آنها با مبادلات حضانت یا متمرکز متفاوت هستند که از کتاب سفارش برای انجام سفارشات خرید و فروش استفاده می کنند. AMM به عنوان یک سیستم تبادل همکار به قرارداد دیده می شود ، جایی که مردم در برابر استخر نشانه ها را تعویض می کنند. آنها باید هزینه های معامله را بپردازند ، که سپس با ارائه دهندگان نقدینگی به اشتراک گذاشته می شوند. هر AMM یک فرمول منحصر به فرد مبتنی بر آنچه که قصد دستیابی به آن را دارند ، و قیمت آن بر اساس الگوریتم تعیین می شود.

سازندگان بازار خودکار با حفظ نقدینگی خود از طریق استفاده از استخرها ، مشکلات نقدینگی را که مبادلات غیرمتمرکز با آن روبرو هستند را حل می کنند.

آنها بدون اجازه هستند و به استارتاپ های رمزنگاری اجازه می دهند پروژه های خود را بدون پرش از طریق حلقه ها روی سکو لیست کنند. معمولاً ، پروژه رمزنگاری باید در این مبادلات غیر متمرکز استخر نقدینگی ایجاد کند تا به دارندگان نشانه خود اجازه دهد تا هر زمان که بخواهند یکپارچه نشانه ها را عوض کنند. موارد استفاده از استخرهای نقدینگی بیش از آن است که برای قدرت AMM استفاده شود ، زیرا پروتکل های وام دهی غیر متمرکز اکنون این عملکرد را در بر می گیرند.

عملکرد AMMS چگونه

AMMS بر اساس فرمول هایی که عملکرد یک جفت معاملاتی را تعیین می کنند ، کار می کنند. این نوع DEX توسط قراردادهای هوشمند کنترل می شود ، این یکی از دلایلی است که آن را به عنوان یک پلت فرم تجارت همکار به قرارداد گفته می شود. AMMS از کتاب های سفارش استفاده نمی کند ، اما برای اطمینان از اینکه تجارت به آرامی انجام می شود ، از استخرهای نقدینگی استفاده می کنند. فرمول ها پایه و اساس تعیین قیمت دارایی ها هستند.

مزایای AMMS چیست؟

AMMS مزایایی را برای شرکت کنندگان مختلف مانند معامله گران ، پروژه های رمزنگاری و ارائه دهندگان نقدینگی ارائه می دهد.

طیف گسترده ای از نشانه ها

سازندگان بازار خودکار طیف گسترده ای از نشانه ها را در سیستم عامل های خود دارند. هر کسی مجاز به ایجاد استخر است ، به این معنی که معامله گران به احتمال زیاد نشانه های جدیدی را در این سیستم عامل ها پیدا می کنند. برخی از علاقه مندان به رمزنگاری به دنبال نشانه های بومی پروژه هایی هستند که احساس می کنند از پتانسیل سود بالایی در این نوع DEX برخوردار هستند.

بدون KYC

استفاده از AMM کاملاً یکپارچه است. تمام کاربر باید انجام دهد این است که کیف پول خود را به مبادله غیرمتمرکز وصل کند و آنها می توانند یکپارچه نشانه ها را عوض کنند. هیچ کس درخواست اطلاعات شخصی یا اسناد شناسایی خود را ندارد. کاربران می توانند از فعالیتهای تجاری در حریم خصوصی لذت ببرند.

جریان منفعل درآمد

کسانی که دارای نشانه های بیکار هستند می توانند تصمیم بگیرند نقدینگی را به استخرها تزریق کنند و پاداش کسب کنند. این یک روش منفعلانه برای کسب بازده است. مشوق ها معمولاً از هزینه های پرداخت شده توسط معامله گران دریافت می شوند و ممکن است شامل نشانه بومی این سکو باشد.

لیست بدون اجازه

استارتاپ های Crypto به یک سیستم لیست بدون مجوز دسترسی دارند ، جایی که می توانند به راحتی نشانه های خود را لیست کرده و استخرهای ایجاد کنند.

استخر نقدینگی چیست؟

استخر نقدینگی یک عنصر مهم در فضای Defi است و در عملکرد AMMS مشهود است. این نوع استخر نقدینگی را به AMMS تزریق می کند ، به کاربران این امکان را می دهد تا به راحتی یک دارایی را به دیگری تبدیل کنند. استخرهای نقدینگی در رابطه با AMMS مشکلات نقدینگی را که در مبادلات غیرمتمرکز مشاهده می شود ، حل می کند.

در گذشته ، Dexs از نقدینگی رنج می برد ، زیرا تعداد کمی از افراد در همان زمان نشانه های خرید و فروش را می فروشند. برای حل این مسئله ، مفهوم جدیدی به دنیا آمد.

مردم برای ارائه نقدینگی در استخرها تشویق شدند. معمولاً پاداش های داده شده به LP ها نشانه های جدید ، هزینه معاملات یا هر دو هستند.

معامله گران ، در AMM ، با استخر نقدینگی ، که استخر نشانه ها است ، تجارت می کنند. استخرهای نقدینگی توسط علاقه مندان به رمزنگاری تأمین می شوند که می خواهند درآمد منفعل کسب کنند.

هرکسی می تواند استخرهای نقدینگی را تأمین کند ، زیرا این روند بدون اجازه است. تمام آنچه لازم است یک کیف پول با توکن بومی است که ممکن است یک نشانه ERC20 و اتصال به اینترنت باشد. نکته بعدی این است که در مورد استخر که می خواهید بودجه خود را تأمین کنید ، تصمیم بگیرید. استخرهای مختلف در طی مراحل تحقیق مراحل مختلفی دارند.

معمولاً ، LP ها از هزینه های بدست آمده از هزینه هایی که نشانه های خود را بر روی AMM تعویض می کنند ، پرداخت می شود. بعضی اوقات ، LP ها به نشانه های بومی این پروژه داده می شود که به آن کشاورزی بازده گفته می شود.

پاداش ارائه دهندگان نقدینگی چیست؟

پروتکل های مختلفی که استخرهای AMM را ایجاد می کنند ، LPS را برای تزریق نقدینگی در استخرهای خود پاداش های مختلفی ارائه می دهند و از این طریق افراد را برای شرکت در پروتکل انگیزه می دهند.

حقوق حاکمیت

برخی از پروتکل ها حقوقی را برای تصمیم گیری در مورد توسعه اکوسیستم به کاربران خود ارائه می دهند. آنها می توانند پیشنهادات ارائه دهند و به تغییرات رای دهند.

هزینه معامله

به LP ها سهم از هزینه معامله به عنوان درآمد آنها داده می شود. هنگامی که افراد از DEX برای تعویض نشانه ها استفاده می کنند ، هزینه های معامله را پرداخت می کنند ، که به ارائه دهندگان نقدینگی داده می شود.

نشانه های بومی

پروتکل های Defi که استخرها را بر روی AMM اجرا می کنند ، ممکن است نشانه های بومی خود را به عنوان پاداش برای کسانی که نقدینگی در آن استخرها تزریق می کنند ، ارائه دهند. این نشانه ها را می توان در فرآیندهای حاکمیتی در این سکو انجام داد ، مبادله ، جمع آوری یا حتی مورد استفاده قرار داد.

هزینه های متصل به استخرهای نقدینگی چقدر است؟

با تعامل با استخر نقدینگی یا با ارائه نقدینگی یا تجارت در برابر استخر ، کاربران و LPS با هزینه های مختلفی روبرو هستند.

هزینه معامله

هر معامله ای که انجام می شود هزینه ای برای کاربر دارد. اگر یک معامله گر نشانه های خود را عوض کند ، آنها باید کمیسیون بپردازند. هنگامی که یک LP می خواهد پاداش را به کیف پول خود منتقل کند ، آنها باید هزینه ای بپردازند. بعضی اوقات ، هزینه ها ممکن است خیلی زیاد باشد و سود حاصل از LP را از بین می برد. این مورد در اتریوم 1. 0 رخ می دهد.

مجازات برداشت نقدینگی

هنگامی که یک LP تصمیم گرفته است نقدینگی را از استخر خارج کند ، ممکن است مجبور به پرداخت مجازات شود زیرا این امر می تواند بر عملکرد استخر تأثیر منفی بگذارد.

لغزش

این هزینه ای است که مردم تمایل به آن در AMMS دارند و به عنوان تفاوت بین قیمت نقطه و قیمت واقعی که از تجارت تحقق یافته است ، دیده می شود. مردم تمایل دارند از کسانی که دارای لغزش زیاد هستند جلوگیری کنند. معامله گران دچار این مسئله می شوند.

از دست دادن ناپایدار

این ضرر توسط LPS روبرو است که نشانه های آنها را به استخرها تزریق می کند. با نوسانات ارزهای رمزنگاری شده ، نشانه هایی که قفل شده اند ممکن است با ارزش موقت روبرو شوند. ارزش آنها بسته به شرایط بازار ممکن است کم یا زیاد باشد. تا زمانی که هنوز نشانه ها قفل شده اند ، این امر موقتی است. پس از خارج شدن ، دائمی می شوند.

انواع AMM ها چیست؟

AMM با فرمولاسیون های ریاضی مختلف بر اساس آنچه که قصد دستیابی به آنها دارند کار می کند. در زیر برخی از آنها وجود دارد.

سازندگان بازار عملکرد ثابت (CFMM)

سازندگان بازار عملکرد ثابت (CFMM) نوعی AMM است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد و قیمت ها به تعداد موجود دارایی های متعدد بستگی دارد.

در این AMM ، کاربران با استخر تجارت می کنند و نه یک طرف دیگر. الگوریتم آن به گونه ای طراحی شده است که هر فعالیتی باید ذخایر را به گونه ای تغییر دهد که محصول هنوز برابر با یک ثابت باشد.

معمولاً سازندگان بازار عملکرد ثابت به دلیل سه طرف فعالیت می کنند و آنها بازرگان ، ارائه دهندگان نقدینگی و داوران هستند.

بازرگانان آنهایی هستند که نشانه ها را مبادله می کنند ، ارائه دهندگان نقدینگی بودجه یا نقدینگی را به استخر تزریق می کنند و داوران اطمینان می دهند که قیمت نشانه های موجود در استخر حفظ می شود. داوران و LP ها کمیسیون پرداخت می شوند ، در حالی که بازرگانان مجبور به پرداخت هزینه معاملات هستند.

سازندگان بازار جمع ثابت (CSMM)

این یک اقتباس از CFMM ها است ، اما به گونه ای طراحی شده است که یک مدل ساده تر باشد. سازندگان بازار جمع ثابت یک اجرای مستقل ایده آل برای AMMS نیستند. اگرچه شناخته شده است که آنها به صفر لغزنده ارائه می دهند ، اما نقدینگی نامتناهی ارائه نمی دهند.

سازنده بازار محصول ثابت

این توسط UniSwap ایجاد شده است ، و در مورد دو دارایی یک هیپربول ایجاد می کند زیرا با رسیدن قیمت ها به بی نهایت ، نقدینگی دارند.

میانگین سازنده بازار (CMMM)

این نوع فرمولاسیون AMM توسط Balancer ایجاد شده است ، و برای حفظ ماهیت ثابت میانگین هندسی وزنی از ذخایر بدون هزینه طراحی شده است. میانگین سازنده بازار سازنده سازگار با سازنده بازار محصول ثابت است.

نمونه هایی از AMMS چیست؟

یکت

Uniswap یکی از پیشگامان مفهوم AMM است که حجم زیادی از نقدینگی را به فضای مبادله غیرمتمرکز جلب می کند. بسیاری از AMM های نسل جدید به گونه ای طراحی شده اند که ویژگی هایی را ارائه می دهد که Uniswap ارائه می دهد و این کار آسان است زیرا این یک پروژه منبع باز است. در UniSwap ، هر کسی می تواند یک استخر نقدینگی با یک جفت از هر نشانه ERC20 که می خواهند به روشی برابر ایجاد کنند.

سوشینگ

Sushiswap یک چنگال UniSwap است و برای ارائه ویژگی های مشابه به سابق طراحی شده است. پس از راه اندازی ، تیم Developments یک حمله خون آشام را برای متقاعد کردن ارائه دهندگان نقدینگی برای ترک Uniswap و تزریق نقدینگی بر روی استخرها بر اساس Sushiswap آغاز کرد. آنها این کار را با ارائه یک سیستم پاداش پرسود تر انجام دادند. Sushiswap روزهای اولیه با آن روبرو شده است که پر از بحث و جدال است.

متعادل کننده

Balancer مدل میانگین سازنده بازار (CMMM) را ایجاد کرد که از محدود کردن استخرهای نقدینگی از نگه داشتن تنها دو دارایی جلوگیری کرد. با استفاده از این ویژگی ، استخرهای نقدینگی می توانند حداکثر هشت نشانه مختلف را ذخیره کنند.

در متعادل کننده ، کاربران می توانند یک استخر خصوصی ایجاد کنند که فقط یک نفر به شما اجازه می دهد نقدینگی را تأمین کند. این می تواند یک استخر مشترک باشد ، جایی که هر کسی مجاز به نقدینگی است و از نشانه استخر BPT یا Balancer برای نظارت بر مالکیت نشانه ها در استخرها استفاده می کند.

ثالثاً ، این می تواند یک استخر هوشمند باشد که در صورت تمایل به افراد اجازه می دهد نقدینگی را تأمین کنند و از BPT در ردیابی استفاده کنند ، اما تفاوت این است که این استخر به طور خودکار هزینه های معاملاتی و همچنین تعادل و وزن دارایی ها را تنظیم می کند.

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه می توانید حرکت Cryptos و ET را با Dex آشنا کنید ، Bootcamp Trading CryptoStreet ما را بررسی کنید.

Bulls on Crypto Street یک وب سایت آموزش تجارت است که به دارایی های دیجیتالی مانند بیت کوین ، اتریوم ، Defi ، NFTS و سایر پیشرفت های جدید در متاور اختصاص داده شده است.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 40 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 0:40