بازده سرمایه گذاری را چگونه اندازه گیری می کنید؟

ساخت وبلاگ

پس از شروع سرمایه گذاری ، یا برای آن حتی قبل از شروع ، یک سؤال که ممکن است شما را تحت تأثیر قرار داده باشد این است که "چه بازده ای از این محصول ایجاد می کنم؟"در حالی که اطلاعات گذشته به اندازه کافی در مورد ارقام عملکرد وجود دارد ، چه کوتاه مدت یا بلند مدت ، برای شما لازم است که درک کنید که دقیقاً چگونه این ارقام محاسبه می شود و چگونه آنها را می خوانید؟برای قضاوت در مورد عملکرد ، شما باید بازده به دست آمده از محصول را در دوره های زمانی مختلف محاسبه یا درک کنید.

بازده مطلق

این به سادگی سود یا ضرر و زیان شما در طی دوره ای است که به عنوان درصدی از هزینه سرمایه گذاری شما بیان شده است. به عنوان مثال ، اگر شما شش ماه پیش سرمایه گذاری کرده اید و ارزش فعلی آن سرمایه گذاری 1. 10 روپیه است ، گفته می شود که بازده مطلق شما 10 ٪ است. این روش محاسبه عملکرد به سادگی به شما می گوید که سرمایه گذاری شما در هر دوره زمانی معین چقدر افزایش یافته یا کاهش یافته است. معمولاً این به عنوان یک معیار مربوطه برای دوره های زمانی کمتر از 1 سال در نظر گرفته می شود.

بازده سالانه/CAGR

هنگامی که دوره ارزیابی بازده بیش از یک سال است ، باید اثر ترکیب را نیز در نظر بگیرید. این بدان معناست که اکنون بازده هایی را که هم در میزان اولیه سرمایه گذاری و هم در سود حاصل از سرمایه گذاری اولیه ایجاد کرده اید ، ایجاد خواهید کرد و این امر تا زمانی که سرمایه گذاری کنید ادامه می یابد. در این سناریو ، نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) تصویری دقیق از عملکرد سرمایه گذاری ارائه می دهد. راه دیگر برای بیان این است که بفهمید اگر مبلغی را در طی یک دوره از سالهای سال سرمایه گذاری کرده اید ، پس سرمایه گذاری شما هر سال (سال به سال) در طی سالهای سال رشد کرده است. بازگشت CAGR (نشان داده شده توسط R) را می توان با استفاده از این فرمول محاسبه کرد: V = P (1+R/100)^n. جایی که P اصلی یا مبلغ سرمایه گذاری اصلی است ، N تعداد سالها و R نرخ بازده است. به عنوان مثال ، اگر سرمایه گذاری کرده اید. 1 لاخ ، سه سال پیش و اگر این به Rs افزایش یافته است. 1. 50 لخ امروز ، CAGR در این سرمایه گذاری 14. 47 ٪ است. این بدان معناست که سرمایه گذاری شما از 1 روپیه به مدت سه سال با نرخ متوسط 14. 47 ٪ در سال رشد کرده است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که این یک متوسط است و از این رو ، ممکن است سرمایه گذاری هر سال با همان نرخ رشد نکرده باشد. کاملاً ممکن است که بازده در یک یا دو سال از آن سالها منفی باشد اما در پایان دوره ، رشد خالص به طور متوسط 14. 47 ٪ است. CAGR از این رو در حالی که حرکات موقت را در ارزش سرمایه گذاری می کند ، یک تصویر پایان دوره را ارائه می دهد.

نرخ بازده داخلی (IRR)

IRR به شما کمک می کند سودآوری گزینه های مختلف سرمایه گذاری را مقایسه کنید. عوامل خارجی مانند تورم یا نرخ بهره موجود هنگام محاسبه این نوع بازده در نظر گرفته نمی شوند و از این رو بازده فقط بر اساس عوامل داخلی است. برای درک IRR ، شما همچنین باید مفهوم NPV یا ارزش فعلی خالص را درک کنید. تمام سرمایه گذاری های شما در آینده به طریقی به جریان نقدی منجر می شود- چه ورودی یا خروجی. اما دائماً افزایش قیمت ها (یا تورم) به این معنی است که پول در دست شما امروز از نظر تئوری با ارزش تر از پولی است که در آینده چند سال دریافت خواهید کرد. بنابراین ، در هر زمان می توانید در آینده پول در حال دور شدن (جریان نقدی) یا ورود (واردات نقدی) را ببینید ، باید بپرسید که چقدر این پول جمع شده است ، در واقع امروز ارزش دارد؟کارشناسان و سرمایه گذاران باهوش تر از این مفهوم استفاده می کنند تا درک کنند که امروز برای دستیابی به یک هدف مالی با یک ارزش خاص در آینده چقدر نیاز دارید. این به عنوان مقدار فعلی خالص (NPV) شناخته می شود. اکنون ، نرخ داخلی بازده یا IRR ، نرخ آن است که منجر به صفر NPV می شود ، پس از در نظر گرفتن تمام جریان های نقدی و خروج از یک سرمایه گذاری خاص. همچنین گاهی اوقات به عنوان یک سرمایه گذاری "شکستن نرخ حتی" یا نرخی که ارزش فعلی همه جریان های نقدی آینده برابر با سرمایه گذاری اولیه شما است ، تصور می شود. هرچه IRR هرچه IRR بالاتر باشد ، بازیابی سرمایه گذاری اولیه شما سریعتر خواهد بود و از این رو گزینه سرمایه گذاری مطلوب تر خواهد بود. به طور طبیعی ، شما باید سرمایه گذاری در آن گزینه ها را در نظر بگیرید که IRR از حداقل بازده تعیین شده بیشتر باشد. فرض هنگام محاسبه IRR این است که جریان نقدی آینده در فواصل ثابت قرار دارد. هنگامی که این جریان های نقدی در فواصل نامنظم قرار دارند ، نرخ تخفیف XIRR نامیده می شود. ممکن است گاهی اوقات وقتی بازده SIP را در وجوه متقابل در نظر می گیرید ، این اصطلاح را پیدا کنید. از آنجا که این یک اقدام فنی است ، اجرای سرمایه گذاری عمومی خرده فروشی می تواند دشوار باشد. نرخ بازده داخلی (IRR)

نتیجه

ارزیابی عملکرد سرمایه گذاری گام مهمی از فعالیت سرمایه گذاری شما است. آیا باید قضاوت کنید که آیا بازده های حاصل از سرمایه گذاری شما رضایت بخش است. بازده باید با انتظارات خود ، با محصولات سرمایه گذاری مشابه و قابل مقایسه و همچنین در برابر شاخص معیار مشخص شده مقایسه شود. شما همچنین باید بسته به دوره ارزیابی شده ، از معیار مناسب بازده استفاده کنید

توجه: بازده شامل تقدیر سرمایه و همچنین درآمد دریافت شده (سود سهام ، پاداش) خواهد بود.

ابتکار آموزش و آگاهی سرمایه گذار توسط صندوق متقابل Mirae Asset. برای کسب اطلاعات در مورد فرآیند یک بار KYC (مشتری خود را بشناسید) ، صندوق های متقابل و رویه ثبت شده برای ارائه شکایت در صورت بروز هرگونه شکایت اینجا را کلیک کنید.

سرمایه گذاری صندوق های متقابل منوط به خطرات بازار است ، کلیه اسناد مربوط به طرح را با دقت بخوانید.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 32 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 10:46