قیمت-ترکیک: تعریف ، رقابت کامل و نمونه ها

ساخت وبلاگ

آدام هیز ، دکتری ، CFA ، یک نویسنده مالی با 15+ سال تجربه وال استریت به عنوان یک معامله گر مشتقات است. علاوه بر تخصص گسترده تجارت مشتق ، آدم متخصص اقتصاد و امور مالی رفتاری است. آدم کارشناسی ارشد خود را در اقتصاد از مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی و دکتری خود دریافت کرد. از دانشگاه ویسکانسین-مدیسون در جامعه شناسی. او یک منشور CFA و همچنین مجوزهای FINRA سری 7 ، 55 و 63 است. وی در حال حاضر تحقیق و آموزش جامعه شناسی اقتصادی و مطالعات اجتماعی امور مالی در دانشگاه عبری در اورشلیم است.

رابرت کلی مدیر عامل شرکت XTS Energy LLC است و بیش از سه دهه تجربه به عنوان یک مدیر اجرایی تجارت دارد. او استاد اقتصاد است و بیش از 4. 5 میلیارد دلار سرمایه سرمایه گذاری جمع آوری کرده است.

قیمت ساز چیست؟

یک قیمت دهنده یک فرد یا شرکتی است که باید قیمت های غالب را در یک بازار بپذیرد و فاقد سهم بازار برای تأثیرگذاری بر قیمت بازار به تنهایی است. همه شرکت کنندگان در اقتصاد در بازار رقابت کامل یا یکی از شرکت کنندگان در نظر گرفته می شوند که در آن همه شرکت ها یک محصول یکسان را می فروشند ، هیچ موانعی برای ورود یا خروج وجود ندارد ، هر شرکتی سهم بازار نسبتاً کمی دارد و همه خریداران کامل دارنداطلاعات بازار. این امر در مورد تولید کنندگان و مصرف کنندگان کالاها و خدمات و برای خریداران و فروشندگان در بازارهای بدهی و سهام صادق است.

در بورس سهام ، سرمایه گذاران انفرادی به عنوان قیمت داران در نظر گرفته می شوند ، در حالی که سازندگان بازار کسانی هستند که پیشنهاد و پیشنهاد را در یک امنیت ارائه می دهند. با این حال ، سازنده بازار بودن به معنای این نیست که آنها می توانند هر قیمتی را که می خواهند تعیین کنند. سازندگان بازار در حال رقابت با یکدیگر هستند و طبق قوانین اقتصادی بازارها مانند عرضه و تقاضا محدود می شوند.

همه ما قیمت داران هستیم. وقتی به فروشگاه مواد غذایی می رویم ، می توانیم تصمیم بگیریم که آیا می خواهیم کالایی را با مقداری قیمت خریداری کنیم ، اما ما برای شیر ، تخم مرغ یا گوشت شما پیشنهاد کمتری نمی کنیم.

قیمت فروش

درک قیمت داران

در بیشتر بازارهای رقابتی ، شرکت ها قیمت دهنده قیمت هستند. اگر بنگاهها بالاتر از قیمت های غالب بازار محصولات خود را بپردازند ، مصرف کنندگان به سادگی از یک فروشنده کم هزینه متفاوت خریداری می کنند تا حدی که این بنگاه ها کالاها یا خدمات یکسان (جایگزین) را بفروشند.

بازارهای غلات مانند گندم نمونه بارز خوبی است که تقریباً از نظر کیفیت بین بسیاری از فروشندگان آن یکسان است ، بنابراین قیمت دانه با فعالیت رقابتی در بازارهای داخلی و جهانی و مبادلات کالاها تعیین می شود.

در مورد گندم ، تولیدکنندگان کم هزینه از مزیت رقابتی برخوردار خواهند بود زیرا آنها می توانند با ارائه قیمت های به تدریج پایین تر ، تولید کنندگان پر هزینه را از بین ببرند و سهم بازار خود را به دست آورند. نوآوری فن آوری که هزینه تولید را کاهش می دهد بخشی از روند رقابت است که به موجب آن شرکت های سرمایه داری چاره ای جز قیمت گذاری قیمت ندارند.

بازار نفت کمی متفاوت است. در حالی که نفت به عنوان یک کالای استاندارد در بازار جهانی به صورت رقابتی تولید می شود ، به دلیل هزینه های بالای سرمایه و تخصص لازم برای حفاری یا پالایش نفت و همچنین قیمت بالای مناقصه مزارع نفت ، موانع شدید برای ورود به عنوان فروشنده دارد.

در نتیجه ، شرکت های تولید کننده نفت نسبتاً کمی در مقایسه با کشاورزان گندم وجود دارند ، بنابراین بیشتر مصرف کنندگان بنزین و سایر محصولات نفتی قیمت داران هستند-آنها تولیدکنندگان کمی دارند که از خارج از شرکت های جهانی انتخاب می کنند. سازمان کشورهای صادرکننده نفتی (OPEC) همچنین قدرت زیادی برای جابجایی قیمت ها از طریق کنترل های خروجی دارد. این امر تأکید می کند که چگونه یک مصرف کننده در حال افزایش قیمت است به حدی که او نمی تواند یا نمی خواهد کالای خود را به تنهایی تولید کند.

با این وجود ، به دلیل رقابت شدید و نوآوری تکنولوژیکی در بین این شرکت ها ، مصرف کنندگان هنوز هم با قیمت های پایین روغن می گیرند.

ماهیت یک صنعت یا بازار بسیار حاکی از آن است که شرکت ها و افراد متقاضی قیمت هستند. به عنوان مثال ، بیشتر مصرف کنندگان در بازارهای خرده فروشی ، در واقع قیمت داران هستند. به عنوان مثال ، شما به یک فروشگاه پوشاک یا سوپر مارکت می روید و تصمیم می گیرید که چه چیزی را بخرید یا نه ، اما به برچسب قیمت متصل به یک محصول توجه می کنید. شما نمی توانید به سوپر مارکت خود بروید و برای دوجین تخم مرغ یا یک جعبه غلات به صورت رقابتی پیشنهاد دهید ، باید قیمت ارائه شده را تهیه کنید یا آن را ترک کنید. به عنوان مثال ، سایت های حراج آنلاین مانند eBay به مصرف کنندگان اجازه می دهند تا پیشنهاد دهند و بنابراین فروشندگان به قیمت دهندگان تبدیل می شوند.

غذای اصلی

  • یک قیمت دهنده یک فرد یا شرکتی است که باید قیمت های غالب را در یک بازار بپذیرد و فاقد سهم بازار برای تأثیرگذاری بر قیمت بازار به تنهایی است.
  • با توجه به رقابت در بازار ، بیشتر تولید کنندگان نیز قیمت داران هستند. فقط در شرایط انحصار یا مونوپسونی قیمت گذاری می یابیم.
  • سازندگان بازار قیمت ها را در محصولات مالی مانند سهام تعیین می کنند. اما نشانگرهای بازار نیز برای تجارت با یکدیگر در رقابت هستند.

ملاحظات ویژه: انواع مختلف بازارها

یک بازار کاملاً رقابتی نادر است. در بیشتر بازارها ، هر بنگاه یا فرد از طریق فروش و چه از طریق فروش ، توانایی مختلفی برای تأثیرگذاری بر قیمت ها دارد. مخالفان قطبی بازارهای کاملاً رقابتی انحصار و انحصار هستند.

انحصار بازاری است که در آن یک فروشنده واحد یا گروهی از فروشندگان سهم بیش از حد عرضه را کنترل می کند و به فروشنده یا فروشندگان این قدرت را می دهد تا قیمت ها را به تنهایی افزایش دهند. اوپک تا حدی انحصار دارد. مونوپسونی بازاری است که در آن یک خریدار واحد یا گروهی از خریداران سهم قابل توجهی از تقاضا برای کاهش قیمت ها دارند.< Pan> سازندگان بازار قیمت ها را در محصولات مالی مانند سهام تعیین می کنند. اما نشانگرهای بازار نیز برای تجارت با یکدیگر در رقابت هستند.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 1466 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 11:48