چه چیزی باعث ایجاد بحران ارز در لائوس می شود؟

ساخت وبلاگ

نصب بدهی های خارجی و ذخایر نازک ارزی ، این کشور را 7 میلیون نفر در برابر شوک های مالی جهانی آسیب پذیر کرده است.

James Guild

What’s Causing the Currency Crisis in Laos?

طی چند هفته گذشته ، وضعیت اقتصادی لائوس شروع به وخیم تر شدن کرده است. کمبود سوخت به طور گسترده ای گزارش شده است زیرا یک ارز در حال کاهش باعث افزایش هزینه واردات می شود. LAO KIP در سپتامبر 2021 در حدود 9،400 دلار به دلار معامله شد ، اما هفته گذشته به 13450 رسید. بانک مرکزی اقداماتی را برای مبارزه با فشار اعلام کرد و به نظر می رسد سرزنش بر روی دستگیره های ارزی و دلالان. احتمالاً برخی از این موارد در جریان است ، اما در اینجا مسائل ساختاری عمیق تری نیز وجود دارد.

اولین مورد این است که ایالات متحده فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش می دهد و باعث می شود دلار نسبت به بیشتر ارزها ارزش خود را افزایش دهد. این اتفاق می افتد هر زمان که فدرال رزرو نرخ بهره را بالا می برد ، و اغلب باعث می شود سرمایه از بازارهای نوظهور خارج شود ، به ویژه مواردی که نقص حساب مالی یا جاری را در اختیار دارند. برای حمایت از این امر ، بانکهای مرکزی در حال ظهور به طور کلی ذخایر بزرگ ارز را که می توانند برای پشت سر گذاشتن ارز در زمان نوسانات زیاد استفاده شوند ، ذخیره می کنند. انجام این کار پیامی را به طلبکاران جهانی ارسال می کند که کشور مورد نظر می تواند بدهی های آن را پوشش دهد.

مدتی شک و تردید وجود دارد که لائوس قادر به پرداخت بدهی های خود است. این کشور در سال 2021 6. 36 میلیارد دلار کالا وارد کرده است و همچنین در حال افزایش بدهی های قابل توجهی در تراز پرداخت های خود است که همگی آسیب پذیری در پرواز سرمایه را افزایش می دهد. به نظر می رسد سرمایه گذاران معتقدند که ذخایر ارزی بانک مرکزی ، که در دسامبر سال 2021 1. 26 میلیارد دلار بود ، کافی نیست.

به آن اضافه شده است که شوک مضاعف قیمت کالاهای بالای کالا ، که باعث افزایش قیمت واردات سوخت شده است. این به سختی برای لائوس منحصر به فرد است. هر کشوری در جهان با همان مسئله دست و پنجه نرم می کند و برای بحران های نقدینگی کوتاه مدت مانند این ابزارهایی برای صاف کردن چیزهای تا زمانی که قیمت سوخت تثبیت شود ، وجود دارد. بدیهی است که در کوتاه مدت مشکلات اقتصادی ایجاد می کند ، اما سرانجام قیمت سوخت کاهش می یابد.

مختصر دیپلمات

خبرنامه هفتگی

در مورد داستان هفته و تهیه داستان برای تماشای در سراسر آسیا و اقیانوسیه ، به شما اطلاع دهید.

مسئله بزرگتر در طولانی مدت این است که آیا LaOS نسبت به افزایش ظرفیت تولیدی این بدهی ها ، بدهی های زیادی را در مورد تعادل پرداخت خود متحمل شده است. ورود سرمایه گذاری به لائوس در سالهای اخیر به طرز چشمگیری تسریع کرده است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی خارجی از 635 میلیون دلار در سال 2012 به 1. 7 میلیارد دلار در سال 2017 افزایش یافته است. نرخ سرمایه گذاری در سالهای اخیر خنک شد ، اما در سال 2021 جریان خالص هنوز بیش از 1 میلیارد دلار بود.

سرمایه گذاری خارجی کمی شمشیر دو لبه است ، زیرا این جریان ها باید با گذشت زمان از طریق سود سهام و پرداخت بهره به صاحبان سرمایه بازپرداخت شوند. در نتیجه ، با افزایش جریان FDI ، بنابراین به عنوان بازپرداخت سرمایه گذاران ، جریان سرمایه در حساب درآمد اولیه دارند. این جریان ناخالص در سال 2021 1. 23 میلیارد دلار بود.

سوال میلیون (میلیارد؟) این است که: جریان سرمایه گذاری برای چه مواردی استفاده می شود؟اگر آنها بیش از هزینه سرمایه در حال افزایش ظرفیت تولیدی باشند ، آنها سود خالص برای اقتصاد هستند. اگر هزینه سرمایه از سود اقتصادی فراتر رود ، آنها اقتصاد را به خود جلب می کنند و در نهایت سوراخ در تراز پرداخت کشور را می سوزاند.

به نظر می رسد که بازارهای سرمایه فکر می کنند که دومی سناریوی محتمل تر است و در نتیجه KIP در ماه های اخیر از دست دادن ارزش قابل توجهی برخوردار بوده است. قیمت کالاهای بالای کالا و افزایش نرخ بهره در ایالات متحده این روند را تسریع کرده است ، اما با توجه به احساسات سرمایه گذار و سطح پایین ذخایر ارزی ، احتمالاً به هر حال اتفاق می افتد.

لائوس ، کشوری با جمعیت فقط 7 میلیون نفر ، دارای بازار داخلی محدودی است ، بنابراین بخش اعظم این سرمایه گذاری خارجی با هدف زیرساخت هایی انجام شده است که می تواند صادرات مانند تولید برق و حمل و نقل را تقویت کند. لائوس صادرات برق خود را به طرز چشمگیری افزایش داده است که تقریباً همه آنها توسط تایلند جذب می شوند. براساس داده های OEC ، در سال 2010 لائوس 272 میلیون دلار برق به تایلند صادر کرد. در سال 2020 ، چنین صادراتی به 1. 9 میلیارد دلار رسید و 31 درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داد. تقریباً همه اینها توسط تایلند خریداری شده است. اما آیا کافی است؟

برای کار این مدل ، لائوس مجبور است سرمایه گذاری های خارجی را به صادرات تبدیل کند. برای افزایش حجم کالاها و خدماتی که به چین صادر می کند ، نیاز به فروش برق از نیروگاه های با بودجه خارجی به تایلند دارد و به خط ریلی پر سرعت جدید خود نیاز دارد. گفتن آنچه در طولانی مدت اتفاق خواهد افتاد دشوار است. 10 سال از این پس صادرات می تواند رونق داشته باشد و معلوم خواهد شد که این سرمایه گذاری ها ارزش این خطر را داشته اند.

اما در حال حاضر این باعث می شود که اقتصاد به شدت به دو همسایه خود ، تایلند و چین وابسته باشد تا صادرات را جذب کند. و در همین حال ، بدهی های انباشته شده از همه این سرمایه گذاری های خارجی و عدم وجود ذخایر عمیق ارزی باعث شده است که لائوس به ویژه در برابر شوک ها در سیستم مالی جهانی حساس باشد ، به همین دلیل آنها یکی از اولین کشورهای منطقه بوده اند که واقعاً با سرمایه مبارزه می کنندپرواز.

James Guild

نویسنده مهمان

انجمن صنفی جیمز

جیمز صنفی متخصص تجارت ، امور مالی و توسعه اقتصادی در جنوب شرقی آسیا است.< Pan> برای کار این مدل ، لائوس مجبور است سرمایه گذاری خارجی را به صادرات تبدیل کند. برای افزایش حجم کالاها و خدماتی که به چین صادر می کند ، نیاز به فروش برق از نیروگاه های با بودجه خارجی به تایلند دارد و به خط ریلی پر سرعت جدید خود نیاز دارد. گفتن آنچه در طولانی مدت اتفاق خواهد افتاد دشوار است. 10 سال از این پس صادرات می تواند رونق داشته باشد و معلوم خواهد شد که این سرمایه گذاری ها ارزش این خطر را داشته اند.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 56 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 18:52