آیا COVID-19 باعث ایجاد "عادی جدید" در سیاست تجارت شد؟

ساخت وبلاگ

در دو سال و نیم گذشته شوک های زیادی در سیستم تجارت جهانی رخ داده است ، اما آیا این شوک ها با زمان قبل از همه گیر متفاوت است؟Simon Eneett ، بنیانگذار سنت گالن موقوفات برای سعادت از طریق تجارت ، در انواع مختلف مداخله سیاست تجاری قبل و بعد از همه گیر عمیق است.

هر از گاهی ، مفید است که از اعلامیه های مربوط به سیاست های روزمره تجارت عقب نشینی کنیم تا در مورد اینکه آیا تغییرات ساختاری از بین می رود ، تأمل کنیم. دو سال و نیم پس از اعلام Covid-19 به عنوان یک بیماری همه گیر جهانی ، چه تغییراتی در تصمیمات مربوط به سیاست های تجاری مشاهده شده است؟آیا چیزی بیش از تغییر موقت در کوانتومی مداخله سیاست رخ داده است؟آیا تمایل به آزادسازی یا محدود کردن تجارت تغییر کرده است؟و رایج ترین اشکال مداخلات سیاست تجاری چیست؟

دست های سیاست تجاری فصلی اهمیت پرسیدن این سؤالات را پس از یک شوک عمیق جهانی تشخیص می دهد. مورخان پیشرو اقتصادی ادعا می کنند که "شوک" تأثیر طولانی مدت بر میزان تبعیض دولت در برابر کالاها و خدمات تأمین شده خارجی دارد. این مورخان وزن بیشتری را بر روی "شیفت" یا طولانی مدت و به آرامی در حال تحول قرار می دهند که دولت ها را وادار می کند تا به حمایت گرایی متوسل شوند و بر تمایل دولتها برای مشارکت در تجارت و اصلاحات سرمایه گذاری تأثیر بگذارند. برای آنچه ارزشش را دارد ، تا به حال به این دیدگاه متمایل شده ام که هم شوک و هم تغییر می کند. بنابراین شواهد در مورد انتخاب سیاست های تجاری در طول همه گیر چه می گوید؟

با اطمینان تغییرات سیاست در سالهای 2020 و 2021 به COVID-19 آسانتر از گفته شده است.

این یک سوال سخت تر برای پاسخ دادن به آنچه ممکن است فکر کنند. با اطمینان تغییرات سیاست در سالهای 2020 و 2021 به COVID-19 آسانتر از گفته شده است. با توجه به انعطاف پذیری در برخی از سازمان های تجارت جهانی (WTO) برای حمایت از زندگی بشر و به طور کلی در مواقع اضطراری ، این نگرانی ها وجود دارد که برخی از دولت ها به عنوان مورد علاقه خود به نفع خود همه جانبه ، به هر حال مورد علاقه خود قرار می گیرند.

در گزارش های خود در مورد تحولات در سیستم تجارت جهانی ، آن روحهای شجاع در دبیرخانه WTO بین اقدامات مربوط به COVID-19 و سایر مداخلات سیاست ، اکنون از جمله اقدامات دولت مرتبط با حمله به اوکراین تشخیص می دهند. اما وابستگی دبیرخانه به اعضای WTO برای اطلاع از تماس های مداخله سیاست خود در این زیر سوال می رود که آیا هرگونه یافته ای به سمت آزادسازی اقدامات یا از بین بردن محدودیت های تجاری وجود دارد.

همانطور که مدیر کل WTO ، نگوزی اوکونژوژو-ایوالا در ارائه آخرین گزارش دبیرخانه ، "از 436 اقدامات مربوط به تجارت و تجارت که در مورد کالاها از زمان شروع همه گیر ، دو سوم از ماهیت تجارت و تجارت استفاده می کردند ، خاطرنشان کرد. در حالی که یک سوم تجارت محدود بود. محدودیت های صادراتی 82 ٪ از کل اقدامات محدود کننده تجارت COVID-19 را به خود اختصاص داده است ، اما تقریباً سه چهارم از آنها در حال حاضر از بین رفته اند. "در حالی که از این تحولات استقبال می کنیم ، Okonjo-Iweala به طرز معقولی مشاهده کرد که "ما هنوز روشن نیستیم."با این وجود ، فشار کلی گزارش دبیرخانه این است که Covid-19 شوکی بود که از نظر سیاست تجارت اگر از نظر بهداشتی نباشد ، اکنون در حال کاهش است. آیا می توان این یافته را با شواهد شخص ثالث تأیید کرد؟

همانطور که محققان تجارت بین المللی به خوبی می دانند ، انجام ارزیابی از موضع سیاست تجارت کل ممنوع است. هنوز هم باید نیاز داشته باشد. در آغاز بحران مالی جهانی ، دبیرخانه WTO گلوله را گاز گرفت و گزارش های مربوط به مداخله سیاست را آغاز کرد. بانک جهانی به زودی این رویکرد را دنبال کرد ، که توسط دیگران نیز پذیرفته شده است. هرکسی که در این زمینه کار کرده است ، می داند که چگونه این آمار شمارش را جدی می گیرد - اما هنوز هم در محافل رسمی برای تفسیر پویایی سیاست تجارت مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا در مداخله سیاست تجاری تغییر می کنید؟

در ادامه ، من تعداد انواع مختلف مداخله سیاست تجاری ثبت شده در پایگاه داده مستقل تجارت جهانی (GTA) را گزارش خواهم کرد.(افشای کامل: من پایگاه داده GTA را در سال 2009 ایجاد کردم و از آن زمان روی آن کار کرده ام.) برخلاف دبیرخانه WTO ، من موضع گیری نمی کنم که آیا دولت به دلیل همه گیر Covid-19 اقدام خاصی انجام داده است. درعوض ، من بررسی خواهم کرد که آیا مداخله کلی سیاست تجاری که از اول ژانویه 2020 شاهد بوده است ، با سالهای قبل از همه گیر متفاوت است.

بانک اطلاعاتی GTA اکنون حاوی اطلاعاتی در مورد بیش از 45000 اقدام مختلف دولتی است که می تواند در اصل بر جریان تجاری مرزی کالاها ، خدمات ، داده ها ، سرمایه گذاری ها و مهاجران اقتصادی تأثیر بگذارد. اطلاعات مربوط به تصمیمات دولت مربوط به بیش از 60 نوع مختلف مداخله سیاست ، تقریباً منحصراً از منابع رسمی یا از اعلامیه های قانونی شرکت ها جمع آوری شده است. این بانک اطلاعاتی حاوی گزارش هایی در مورد مداخلات سیاست است که از ابتدای نوامبر 2008 اجرا شده است ، ماه که رهبران G20 برای اولین بار متعهد به جلوگیری از حمایت گرایی بودند. از این نوشتار ، GTA در کمتر از 3000 مطالعه در Google Scholar ذکر شده است. این امر به طور گسترده ای به عنوان یکی از جامع ترین بانکهای اطلاعاتی در مورد انتخاب سیاست های تجاری که در دسترس همه است ، مورد توجه قرار می گیرد.

یکی از راه هایی که این بیماری همه گیر ممکن است بر پویایی سیاست تجارت تأثیر بگذارد ، افزایش کوانتومی مداخله مشاهده شده است. مورد دیگر با تغییر ترکیب مداخله سیاست به دور از افتتاح تجارت بین المللی ، بیشتر اوقات طرفداری از بنگاه های داخلی است. خط آبی روشن در شکل 1 تعداد کل مداخلات سیاست تجاری ثبت شده در پایگاه داده GTA هر سال از سال 2009 را ترسیم می کند. بدیهی است که کوانتومی از مداخله در سال 2020 افزایش یافته و به کل 5،885 عمل دولتی رسیده است. تاکنون 4،016 مداخله سیاست انجام شده در طول سال 2021 ثبت شده است.

یکی از راه هایی که این بیماری همه گیر ممکن است بر پویایی سیاست تجارت تأثیر بگذارد ، افزایش کوانتومی مداخله مشاهده شده است.

قبل از نتیجه گیری که سال 2020 استثنایی بود ، لطفاً دو نکته را یادداشت کنید. اول ، همه یارانه های اعطا شده در سال 2021 هنوز ثبت نشده است ، و در صورت عدم از بین بردن این شکاف ، این شکاف با کل سال 2020 مسیری طولانی خواهد بود. ثانیا ، حتی اگر هیچ مداخله دیگری در سیاست در سال 2021 ثبت نشده باشد ، 4،016 کل هنوز 25 ٪ بزرگتر از میانگین تعداد مداخلات سیاست تجاری ثبت شده در سالهای پیش از ارزش 2015 تا 2019 است.

شکل 1. مداخله بیشتر سیاست ، بله ؛نقطه عطف برای ترکیب سیاست ، روشن نیست

Figure 1. More policy intervention, yes; a tuing point for policy mix, not clear

خط آبی در شکل 1 نشان می دهد که سالهای همه گیر 2020 و 2021 تأثیر کمی در سهم مداخلات سیاست تجاری که برای کج کردن زمین بازی تجاری به نفع بنگاه های ملی و سایر منافع تجاری محلی نشان داده شده است. این سهم از سال 2009 به طرز چشمگیری پایدار بوده و بین 0. 80 تا 0. 85 معلق است. همه گیر یا نه ، بحران مالی جهانی یا نه ، ریاضت اقتصادی یا نه ، سال و سال فقط از هر 5 مداخله سیاست تجاری ، تجارت مرزی را لیبرال می کند یا در غیر این صورت شرایط رقابت را برای شرکت های خارجی بهبود می بخشد. از این نظر مهم ، با توجه به شواهد موجود تا به امروز ، همه گیر Covid-19 "عادی جدید" برای سیاست تجارت ایجاد نکرد.

با این حال ، هنگامی که توجه به محدودیت های واردات با مشخصات بالاتر (تعرفه ها ، اقدامات ضد انفجار ، اقدامات ضد یافی ، تعرفه در مورد افزایش واردات ، سهمیه واردات ، اقدامات تهیه دولت و الزامات محتوای محلی و غیره) نتیجه گیری متفاوتی پدید می آید. این توسط خط خاکستری در شکل 1 نشان داده شده است. سهام اقدامات برجسته ای که بر دسترسی به بازار تأثیر می گذارد که به منافع تجاری خارجی آسیب می رساند ، با فراز و نشیب هایی از زمان آغاز بحران مالی جهانی ، روند کاهش یافته است. در هر صورت ، تعداد زیادی از اصلاحات سیاست های وارداتی مؤثر بر کالاهای پزشکی که در سال 2020 شاهد آن بودند ، این روند را برجسته کرد. در مجموع 771 اصلاحات واردات در سال 2020 در سراسر جهان ثبت شد که 61 ٪ نسبت به میانگین تعداد (480) در سالهای پیش از ارزش ، 2015 تا 2019 افزایش یافته است.

استفاده بیشتر از جوایز یارانه شرکت و محدودیت های صادراتی

اگر این همه گیر در سهم مداخلات مضر سیاست تجاری تأثیر نگذاشته باشد ، در حالی که سهم تغییرات برجسته سیاست مؤثر بر دسترسی به بازار که مضر است ، سقوط کرد ، تفاوت را به خود اختصاص می دهد؟پاسخ: افزایش استفاده از جوایز یارانه شرکت ها توسط دولت ها و در طول همه گیر ، محدودیت های صادراتی.

جدول 1 نشان می دهد که تعداد ممنوعیت صادرات تحمیل شده در سال 2020 حداقل 50 برابر بیشتر از میانگین در پنج سال قبلی پیش از ارزش (2015 تا 2019) بود. از هشت مداخله خط مشی ذکر شده ، پنج شکل یارانه است. با نوشتن این مطلب ، ممنوعیت صادرات و الزامات صدور مجوز صادرات بیشترین درصد در مداخله مضر را افزایش داد. این اقدامات-که اغلب برای یک دوره کوتاه مدت-برای تجارت در تجهیزات پزشکی (مانند دستگاه های تهویه) ، مواد مخدر پزشکی (مانند تجهیزات محافظ شخصی ، که ماسک ها به عنوان نمونه هستند) و سایر مواد پزشکی Covid-19 و سایر مواد پزشکی و سایر مواد پزشکی استفاده شده است. کالاها

جدول 1. متوسل به ممنوعیت های مضر صادرات و یارانه های ارجاع تجاری به شدت افزایش یافته است

Table 1. Resort to harmful export bans and trade-distorting subsidies rose sharply

در حالی که بسیاری از دولت ها به دنبال مقصر دانستن زنجیره های عرضه بین المللی برای کمبود در مرحله اولیه این بیماری همه گیر بودند ، این سوابق به وضوح نشان می دهد که بخش دولتی منبع مهمی از اختلال بود که به شرکت ها دستور داده شد که به مشتریان خارج از کشور ارسال نشوند. پس از ایجاد واکسن Covid-19 ، متأسفانه جهان در سال 2021 شاهد صادرات در گلهای مختلف و جلوگیری از توزیع جهانی واکسن ها بود. این تفرجگاه ضد تولید برای کنترل صادرات عواقب طولانی مدت خواهد داشت زیرا در صورتی که خطر قابل توجهی وجود داشته باشد ، در صورتی که دولت های خارجی به طور خودسرانه محدودیت های صادراتی را اعمال کنند ، کمتر مایل به تهیه وسایل پزشکی از خارج از کشور خواهند بود. تمایل به آزادسازی تجارت ، کاملاً منطقی ، به اعتماد به شرکای تجاری برای عرضه - یا در عوض ، نه ناامید کردن عرضه در هنگام بحران است.

سه نتیجه گیری کلی ... در حال حاضر

از این شواهد چه باید بسازیم؟به ناچار ، احتیاط در حال انجام است: ما هنوز در حال جمع آوری اطلاعات در مورد مداخله سیاست تجاری است که در سالهای 2020 و 2021 اجرا شده است ، بنابراین ممکن است نتیجه گیری اولیه زیر نیاز به تجدید نظر داشته باشد. اول ، این بیماری همه گیر بر کوانتومی مداخله سیاست تجاری مربوطه تأثیر گذاشت. تا آنجا که اثرات چنین مداخله ای سیاست در مرزها ریخته می شود ، نباید تعجب کنیم که اختلاف نظرها بوجود می آیند. در مواقع بحران ، نظارت تهاجمی بر اقدامات دولتی لازم نیست ، نه تنها برای ایجاد و حفظ اعتماد به نفس و دلسرد کردن هرگونه وسوسه برای حرکت به سمت نفع گرایی فرصت طلب.

این بیماری همه گیر بر کوانتومی مداخله سیاست تجاری مربوطه تأثیر گذاشت.

دوم ، آسیب های وارد شده به زنجیره های عرضه بین المللی از طریق تماس با محدودیت های صادراتی ، باید محکم کردن قوانین WTO در استثنائات مجاز (به ویژه ماده XX توافق نامه عمومی تعرفه ها و تجارت) را حفظ کند. مطالعاتی که نشان می دهد ماهیت ناکارآمد و ضد تولید محدوده صادرات باید اکنون و هر زمان که وسوسه در بحران های آینده ایجاد شود ، برای جلوگیری از صادرات ، به طور گسترده تهیه و به اشتراک گذاشته شود.

سوم ، این همه گیر مسیر را به سمت سیستم تجارت جهانی تحریف شده تر تغییر نداده است. این که کمتر محدودیت واردات برجسته تحمیل شده است ، خبر خوبی است - اما این بدان معنی است که ، حتی در سیستم تجارت جهانی اسمی ما ، رقابت بین بنگاه ها کمتر و کمتر از شایستگی ها است.

Simon J. Eneett بنیانگذار سنت گالن موقوفات برای سعادت از طریق تجارت ، خانه نهادی هشدار تجارت جهانی و هشدار سیاست دیجیتال است. او همچنین استاد اقتصاد در دانشگاه سنت گالن ، سوئیس است.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 23 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 1:20