توافق نامه های اقتصاد دیجیتال مرز جدیدی برای تجارت است - به همین دلیل است

ساخت وبلاگ

چهارمین انقلاب صنعتی تأثیر عمیقی بر نحوه تجارت ما داشته است. پرداخت های دیجیتال ، جریان داده ها و خدمات دیجیتال به سرعت رشد کرده اند و فن آوری های نوظهور مانند blockchain ، AI و چاپ سه بعدی می توانند در سالهای آینده چشم انداز تجارت را تغییر دهند.

در عین حال ، گسترش تجارت دیجیتال با چالش های قابل توجهی روبرو است. حمایت از دیجیتال در حال افزایش است (به تصویر زیر مراجعه کنید) و می تواند به فرصت های تجارت از دست رفته ، به ویژه برای شرکت های کوچک و متوسط (SME) منجر شود. علاوه بر این ، عدم وجود توافق نامه تجارت دیجیتال جهانی بیشتر به چالش های هماهنگی بین اقتصادهای دیجیتال می افزاید.

توافق نامه های اقتصاد دیجیتال به ویژه برای SME ها ، که می خواهند بیشترین استفاده را از مقررات دیجیتال سازگار و قابل تعامل داشته باشند ، سودمند هستند. تصویر: تکه تکه شدن دیجیتال ظهور: خطرات یک جانبه گرایی (2022) |هشدار سیاست دیجیتال و هشدار تجارت جهانی

وعده توافق نامه اقتصاد دیجیتال

در میان این محیط دلهره آور تجارت جهانی ، یکی از درخشش های امید ، ظهور توافق نامه اقتصاد دیجیتال (DEA) است-جایی که دولت های نوآورانه در حال متحد کردن برای نوسازی قوانین و مقابله با قطعه قطعه شدن سیاست های دیجیتال هستند. DEAS توافق نامه های جامع "فقط دیجیتال" است که قوانین تجارت را تعیین می کند و قابلیت همکاری بین دو یا چند اقتصاد دیجیتال را تسهیل می کند.

بر خلاف توافق نامه های تجاری سنتی ، که گاهی اوقات شامل فصل هایی در مورد مسائل مربوط به تجارت دیجیتال و به طور معمول بیشتر به دسترسی به بازار می پردازد ، توافق نامه های اقتصاد دیجیتال اصلاحات نظارتی داخلی و همکاری مرزی "نرم" را در مورد موضوعات به اندازه نوآوری داده ها ، هویت های دیجیتال ، امنیت سایبری تشویق می کنند.، محافظت از مصرف کننده و گنجاندن دیجیتال. DEA ها به ویژه برای SME ها ، که می خواهند بیشترین استفاده را از مقررات دیجیتالی سازگار و قابل تعامل داشته باشند ، مفید هستند.

توافق نامه مشارکت اقتصاد دیجیتال

توافق نامه مشارکت اقتصاد دیجیتال (DEPA) بین شیلی ، نیوزیلند و سنگاپور اولین توافق نامه تجاری فقط دیجیتال است که برای همه اعضای WTO باز است و اولین کسی است که در ژوئن سال 2020 به صورت الکترونیکی امضا می شود. این برای تکمیل مذاکرات WTO در E طراحی شده است.-تجارت و اقتصاد دیجیتال در سایر مجامع بین المللی مانند APEC و OECD در حال انجام است. این توافق نامه از نوع اول ، با فشار دادن مرزهای مشارکت اقتصادی سنتی ، مرز جدیدی در سیاست تجارت را نشان می دهد و در حال حاضر توجه برخی از بزرگترین اقتصادهای جهان را به خود جلب کرده است ، با کانادا ، چین و کره جنوبی متقاضی پیوستن هستند.

توافق نامه اقتصاد دیجیتال انگلستان-سینگاپور

جدیدترین DEA توافق نامه اقتصاد دیجیتال بریتانیا-سونگاپور ، یا UKSDEA است که در ژوئن سال 2022 پس از تنها شش ماه مذاکره به اجرا درآمد. اولین توافق نامه دیجیتال بین یک کشور آسیایی و یک اروپایی ، اوکسدا توسط معاون نخست وزیر سنگاپور هنگ سویه کیت به عنوان یک معامله تجاری برجسته که "فراتر از پیوندهای اقتصادی سنتی برای ساخت پل های دیجیتال جدید" است ، مورد استقبال قرار گرفت. این توافق نامه سه هدف اصلی دارد: تسهیل یک محیط دیجیتال امن تر. جریان داده های قابل اعتماد را فعال کنید و از تجارت دیجیتال پایان به پایان پشتیبانی کنید. مصرف کنندگان همچنین از حمایت بیشتری برخوردار خواهند شد ، در حالی که هر دو کشور متعهد به افزایش حفاظت در برابر کلاهبرداری آنلاین هستند.

سایر ابتکارات الهام گرفته از DEA

در حالی که DEA ها یک پدیده نسبتاً جدید هستند ، آنها قبلاً چشم انداز تجارت را دگرگون کرده و راه را برای سایر رویکردهای نوآورانه برای همکاری های تجاری منطقه ای هموار کرده اند. به عنوان مثال ، انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (ASEAN) در حال بررسی توافق نامه اقتصاد دیجیتال منطقه ای خود یا توافق نامه چارچوب اقتصاد دیجیتال (DEFA) است ، همانطور که در نقشه راه بندر Seri Begawan خود در برنامه تحول دیجیتال ASEAN ارائه شده است.

با داشتن سریعترین بازار اینترنت در جهان و اقتصاد دیجیتال پیش بینی می شود طی یک دهه آینده 1 تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی منطقه ای اضافه کند ، ASEAN آماده است تا مزایای ادغام دیجیتال را پذیرفته باشد. گفته می شود ، 10 کشور عضو آن گروه متنوعی از اقتصادها را با سطح واگرا از آمادگی دیجیتال نشان می دهند ، بنابراین گرفتن "سخت افزار" دیجیتال (زیرساخت های ICT ، استقرار 5G) و "نرم افزار" بسیار مهم خواهد بود (قوانین و مقررات ، مهارت های دیجیتال) ملاحظات در نظر گرفته شده.

علاوه بر این ، چارچوب هندو و اقیانوسیه به رهبری ایالات متحده برای رونق اقتصادی (IPEF) که در ماه مه 2022 راه اندازی شد ، شامل یک ستون "اقتصاد متصل" است که مسائل مربوط به تجارت دیجیتالی مانند جریان داده های مرزی و حفاظت از حفاظت از حریم خصوصی را ایجاد می کند. IPEF یک توافقنامه تجاری سنتی با طراحی نیست ، با کمک به دولتها با کمک به دولتها ، به ویژه در بخش های دیجیتال و فناوری ، رویکرد انعطاف پذیر تری برای همکاری اقتصادی به دنبال دارد.

در حالی که توافق های اقتصاد دیجیتال یک پدیده نسبتاً جدید است ، آنها قبلاً چشم انداز تجارت را دگرگون کرده و راه را برای سایر رویکردهای نوآورانه برای همکاری های تجاری منطقه ای هموار کرده اند. تصویر: E-Comonomy Sea 2021 |Google ، Temasek ، Bain & Company

تلاش های جهانی در مورد تسهیل DEAS

به عنوان یک ابزار تجاری نسبتاً جدید ، گروه فعلی توافق نامه های اقتصاد دیجیتال مطمئناً جایی را برای بهبود موضوعات خاص به جا گذاشته است ، و هنوز هم دیده می شود که چگونه آنها اجرا و اجرا می شوند. اما این یک روند مثبت است که بسیاری از اقتصادها در حال اتخاذ و توجه به آن هستند. با تکیه بر این حرکت ، چندین سازمان بحث و گفتگو در مورد چگونگی کاهش DEA ها می توانند چالش های تحول دیجیتال را کاهش دهند.

مرکز ویلسون میزبان بحث و گفتگو با مری نگ ، وزیر تجارت بین المللی ، ارتقاء صادرات ، تجارت کوچک و توسعه اقتصادی در مورد چگونگی حمایت از اقتصاد دیجیتال به درستی توسط ساختارهای تجاری موجود بود. در وبینار افزایش تجارت دیجیتال ، موسسه اقتصاد بین المللی پیترسون بررسی کرد که چگونه توافق های دیجیتالی مانند DEPA می تواند اطمینان و همکاری را فراهم کند. موسسه توانمندسازی اقتصادی ویزا همچنین تأکید کرده است که چگونه DEAS می تواند تجارت را متناسب با نیازهای اقتصاد دیجیتال مدرن کند و در نهایت منجر به رشد بیشتر شود.

از طرفی ، مجمع جهانی اقتصاد گروه رهبری توافق نامه اقتصاد دیجیتال ("معامله") را برای ارائه مجمع بی طرفانه برای مبادلات و مباحث اطلاعاتی اقتصاد دیجیتال راه اندازی کرده است. کارگاه افتتاحیه ASEAN با محوریت گروه معامله ، ذینفعان متنوعی را از دولت ها ، مشاغل ، iOS ، آکادمی و جامعه مدنی تشکیل داد تا در مورد فرصت ها و چالش های اقتصاد دیجیتال در جنوب شرقی آسیا و نقش Deas در منطقه بازی کند.

توافق گسترده ای وجود داشت که DEAS باید انعطاف پذیر و خلاقانه باشد ، و این که توافق نامه ASEAN باید شمول دیجیتال را در اولویت قرار دهد-با توجه به اینکه SME ها حدود 90 ٪ از مشاغل ASEAN و 60 ٪ از مصرف کنندگان جدید دیجیتالی را که سال گذشته فقط از مناطق غیر شهری آمده اند ، تشکیل می دهند. شرکت کنندگان در بخش خصوصی همچنین دولت ها را ترغیب کردند که شفافیت را از طریق تعامل چند نفره در مراحل مذاکره افزایش دهند. در دراز مدت ، هدف گروه معامله دو برابر است: رشد فراگیر اقتصاد دیجیتال در سطح جهان و جلوگیری از تکه تکه شدن سیاست های دیجیتال بیشتر.

واضح است که آینده تجارت دیجیتالی است. توافق نامه های اقتصاد دیجیتال قبلاً مرزهای توافق نامه های تجاری سنتی را تحت فشار قرار داده است ، و دولت های بیشتری مشتاق پیوستن به این مرز جدید هستند. در نهایت ، هدف فقط امضای توافق نامه های تجاری یا DEA بیشتر نیست ، بلکه پیشبرد تجارت جهانی و رشد اقتصادی فراگیر در عصر دیجیتال است. مجمع جهانی اقتصاد از همکاری های بیشتر دولتی و خصوصی برای به حداکثر رساندن مزایای این ابزار تجاری جدید و به طور گسترده تر ، پیشرفت دیجیتالی و نوآوری در سراسر جهان استقبال می کند.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 26 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 4:56