اثبات کار (POW) در مقابل اثبات سهام (POS)

ساخت وبلاگ

اثبات کار (POW) مکانیسمی است که بیت کوین برای تنظیم ایجاد بلوک ها و وضعیت blockchain از آن استفاده می کند. اثبات کار یک روش عینی را برای همه اعضای شبکه بیت کوین فراهم می کند تا در مورد وضعیت blockchain و کلیه معاملات بیت کوین توافق کنند.

اثبات کار ، معدنچیان را مجبور می کند تا به منظور تولید یک بلوک معتبر ، تریلیون حدس های عددی ایجاد کنند و به لطف تنظیم مشکل ، کارگران معدن به طور کلی هر 10 دقیقه یک بلوک را پیدا می کنند.

انصاف اثبات کار

اثبات کار به دلیل تصادفی شدید عملکرد هش SHA-256 که زیربنای مکانیسم اثبات کار است ، تصادفی و منصفانه است. هیچ الگوریتم حاکمیتی پیچیده ای وجود ندارد که کنترل کند که معدنچیان بلوک پیدا می کنند یا قوانین را تصمیم می گیرند. بیت کوین کاملاً به رمزنگاری (یک زمینه ریاضی) ، اصول اقتصادی و تئوری بازی متکی است تا اطمینان حاصل شود که همه کارگران معدن صادق هستند.

مشوق های عدم تمرکز

اثبات کار همچنین عملیات معدنچی را برای عدم تمرکز جغرافیایی و سازمانی ، بیت کوین غیر متمرکز به عنوان یک کل انگیزه می کند. این به این دلیل است که مهمترین هزینه معدنچیان یک هزینه متغیر است: برق. معدنچیان دائماً در حال دستیابی به هزینه های پایین تر انرژی هستند و از آنجا که انرژی ارزان در سراسر جهان توزیع می شود ، عملیات معدن نیز در سراسر جهان توزیع می شود.

امنیت اثبات کار مقیاس پذیر است

به لطف تنظیم دشواری ، با افزایش قیمت بیت کوین ، تعداد بیشتری از معدنچیان شروع به استخراج می کنند ، مشکل را به سمت بالا هدایت می کنند و امنیت بیت کوین را تقویت می کنند. بنابراین ، از آنجا که بیت کوین به یک هدف جذاب تر برای مهاجمان و نیرویی تهدیدآمیز تر برای بانک های مرکزی تبدیل می شود ، امنیت بیت کوین افزایش می یابد و هرگونه تلاش برای حمله به شبکه را دلسرد می کند.

اثبات سهام چیست؟

اثبات سهام (POS) یک مکانیسم اجماع جایگزین برای اثبات کار است که توسط چند ارز رمزنگاری جایگزین تهیه و مورد استفاده قرار گرفته است. در مدل اثبات سهام ، Stakers-معادل POS معدنچیان-در یک قرارداد هوشمند ویژه ، وجوه را قفل می کنند. هر بار که یک بلوک جدید توسط شبکه مورد نیاز است ، یک الگوریتم یک استاکر خاص را به انتشار بلوک بعدی اعطا می کند. این الگوریتم بسته به درصد کل وجوه کل استیکر ، استاکر را از طریق قرعه کشی انتخاب می کند. به عنوان مثال ، اگر یک استاکر واحد 30 ٪ از کل وجوه را که در یک شبکه معین قرار دارد کنترل کند ، آنها 30 ٪ احتمال استخراج بلوک بعدی را دارند.

چرا اثبات سهام اختراع شد؟

اثبات سهام برای بهبود در مورد اثبات کارآفرین درک شده اختراع شد. در مرحله اول ، اثبات سهام نیازی به میزان عظیم مصرف انرژی مورد نیاز توسط اثبات کار ندارد ، زیرا سکه ها به سادگی در یک قرارداد هوشمند خاص روی blockchain قفل می شوند. به همین دلیل ، افرادی که از مصرف انرژی بیت کوین انتقاد می کنند ، اثبات سهام را ترجیح می دهند.

طرفداران اثبات سهام همچنین ادعا می کنند که POS از نظر اقتصادی از POW امن تر است ، با این حال ، این مورد به عقب و جلو مورد بحث قرار گرفته است. علاوه بر این ، از آنجا که بیت کوین هرگز هک نشده است و سیستم POS غیر متمرکز نسبتاً کمی وجود دارد ، ادعا می کند که POS امن تر از POW است که صرفاً نظری باقی مانده و بر اساس هرگونه شواهد تجربی نیست.

اشکالاتی از اثبات کار

اثبات کار دارای چندین اشکال و هزینه است. همچنین دارای برخی از ویژگی ها است که از نظر سطحی مانند اشکالاتی به نظر می رسد اما در واقع از شبکه و سیستم تشویقی آن پشتیبانی می کند.

مصرف انرژی

اثبات سهام برای از بین بردن هزینه های عظیم انرژی یک شبکه اثبات کار اختراع شد. بسیاری از منتقدین بیت کوین ، مصرف انرژی آن را به عنوان نزولی برای بیت کوین ذکر کرده اند ، و طرفداران ارزهای رمزنگاری شده جایگزین ادعا کرده اند که نشانه آنها به دلیل این واقعیت جایگزین بیت کوین خواهد شد.

هر دو گروه ارزش امنیت نهایی بیت کوین را نادیده می گیرند یا زیر آن قرار نمی گیرند. هیچ رمزنگاری ، ارز فیات یا حتی پول مبتنی بر کالا نمی تواند با امنیت و تغییر ناپذیری blockchain بیت کوین مطابقت داشته باشد. برای معاملات با ارزش بالا ، امنیت و قابلیت اطمینان اغلب از سرعت مهمتر هستند. بنابراین ، مصرف انرژی بیت کوین به ارزش هزینه ای دارد ، همانطور که با تقاضای شدید برای معامله در blockchain بیت کوین نشان داده شده است. هیچ رمزنگاری که سعی در تکثیر بیت کوین و از بین بردن الزامات انرژی آن داشته باشد ، امنیت و عدم تمرکز کافی را ایجاد نکرده است ، دقیقاً به این دلیل که اثبات کار انرژی را به امنیت تبدیل می کند.

الزامات سخت افزاری

برآورده کردن نیاز به کار ، به رایانه های فیزیکی و محاسبات فشرده نیاز دارد. برای به حداکثر رساندن بهره وری انرژی این فرآیند ، کارگران معدن از سخت افزار تخصصی به جای لپ تاپ های معمولی و رایانه های هدف کلی استفاده می کنند. این رایانه های تخصصی ASICS نامیده می شوند و به غیر از استخراج بیت کوین قادر به چیزی نیستند.

این واقعیت که این سخت افزار تنها یک استفاده دارد ، با دلسرد کردن مهاجمان از بیت کوین محافظت می کند. اگر یک مهاجم می خواست حمله 51 درصدی به شبکه را انجام دهد ، آنها باید میلیون ها دلار در صورتی که نه میلیارد دلار ارزش ASIC را خریداری کنند ، فقط با از بین بردن شبکه بیت کوین ، آنها را بی فایده می کنند.

اشکال اثبات سهام

Proof-of-Stake با هدف از بین بردن نقاط ضعف اثبات کار ، از جمله نیاز به سخت افزار و مصرف انرژی است. با این حال ، با رها کردن این ویژگی ها ، اثبات سهام نیز مزایای اثبات کار را از دست می دهد.

مشکلات حاکمیتی

سیستم های اثبات سهام کنترل شبکه را به صاحبان نشانه اعطا می کنند. کسانی که مقادیر زیادی از این نشانه دارند می توانند بر قوانین شبکه تأثیر بگذارند. آنها همچنین قادر به جمع آوری تعداد بیشتری از نشانه ها به سادگی با لکه دار هستند. این حلقه بازخورد مثبت می تواند منجر به تمرکز وجوه جمع شده در دست مبادلات و مؤسسات بزرگی شود که صندوق های کاربر را حضانت می کنند.

این مورد در مورد سیستم های اثبات کار نیست. قوانین بیت کوین توسط گره ها و معدنچیان کنترل می شود و هیچ قدرتی برای شبکه به صاحبان بیت کوین داده نمی شود.

آسیب پذیری در حمله

سیستم های اثبات سهام در برابر تمرکز و ضبط آسیب پذیر هستند زیرا کنترل شبکه فقط توسط سرمایه تعیین می شود ، که بسیار متمرکزتر از نیروی کار و انرژی ارزان است. در یک شبکه POS به ارزش 100 میلیارد دلار که 10 ٪ از نشانه ها در آن قرار دارند ، می توان شبکه 100 میلیارد دلاری را توسط هر طرف قادر به اختصاص 10 میلیارد دلار به دست آورد. تمام مهاجم باید انجام دهد این است که 10 میلیارد دلار توکن را به یک قرارداد خنجر ارسال کند.

در یک شبکه اثبات کار ، سرمایه ، نیروی کار و تخصیص کارآمد هر دو برای اجرای حمله به شبکه لازم است. حمله به یک شبکه با 10 میلیارد دلار امنیت ، نیاز به خرید ASIC ، دستیابی به قراردادهای فضا و انرژی برای معدن در مقیاس بزرگتر از کل شبکه و دستیابی و استقرار نیروی کار برای اجرای حمله دارد. اگر چنین حمله ای در حال انجام باشد ، احتمالاً کل شبکه با تقاضای عظیم ASIC و برق قبل از زمان آگاه می شود.

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 34 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 16:14