بازار سهام چیست و چگونه کار می کند؟

ساخت وبلاگ

سرمایه گذاری در بورس سهام روش خوبی برای ایجاد ثروت به مرور زمان است ، اما برای شروع کار می تواند کمی ترسناک باشد. با درک نحوه عملکرد بازار ، نوع سرمایه گذاری هایی که می توانید از طریق آن خریداری کنید و تحمل ریسک شما می تواند به کاهش این استرس کمک کند. در اینجا یک آغازگر در بورس سهام ، همراه با برخی از بینش های مربوط به امور مالی شخصی و کارشناسان سرمایه گذاری وجود دارد.

سهام چیست؟

نگه داشتن سهام ، که به عنوان سهام یا سهام نیز شناخته می شود ، به این معنی است که شما مالکیت کسری از یک شرکت را در بازار سهام معامله می کنید. این حق به شما می دهد که از طریق سود سهام و/یا قدردانی در قیمت سهام از درآمد شرکت بهره مند شوید.

دو نوع سهام وجود دارد که به سرمایه گذاران حقوق مختلفی می دهد:

سهام مشترک به دارنده حق رأی دادن به امور شرکت مانند کسب عمده یا انتصابات جدید هیئت مدیره را می دهد. با این حال ، همه سهام مشترک سود سهام را پرداخت نمی کنند ، که از طریق آن درآمد شرکت به سهامداران توزیع می شود. حتی با مواردی که انجام می دهند ، پرداخت سود سهام می تواند متفاوت باشد و به سودآوری شرکت بستگی دارد.

از طرف دیگر ، دارندگان سهام ترجیحی حق رأی ندارند اما هر سه ماهه پرداخت سود سهام ثابت را دریافت می کنند و پیش از سهامداران مشترک پرداخت می شوند. اگر شرکت ورشکسته شود ، سهامداران ترجیحی ادعای بالاتری در مورد دارایی های خود دارند.

شرکت ها در صورت نیاز به جمع آوری بودجه برای تأمین مالی رشد تجارت ، سهام خود را صادر می کنند. آنها همچنین اگر بخواهند ارزش اضافی را برای سهامداران ایجاد کنند - با داشتن سهام کمتری در بازار ، شرکت به طور مؤثر تقاضا را افزایش می دهد و بنابراین قیمت سهام را افزایش می دهد.

در کانادا پنج بورس سهام وجود دارد: بورس اوراق بهادار تورنتو ، Exchange TSX Exchange ، Montreal Exchange ، Neo Exchange و Exchange Securities Canadian. کریس یانگ/مطبوعات کانادایی

بازار سهام چیست و چگونه کار می کند؟

بازار سهام یک بازار غول پیکر برای خرید و فروش سهام است. گرچه مردم غالباً مبادلات فردی را "بورس سهام" می نامند ، اما این یک نهاد مفرد نیست زیرا مجموعه ای از صرافی ها در سراسر جهان است. بر خلاف چند دهه پیش که معامله گران سفارشات فروش و خرید را در طبقه اتاق معاملات انجام داده اند ، امروز تجارت بیشتر به صورت الکترونیکی انجام می شود و برخی از صرافی ها سالن های معاملاتی خود را به طور کلی بسته اند.

اولین موسسه بازار سهام در سال 1531 در آنتورپ تأسیس شد-هرچند که در آن زمان ، فقط به جای سهام در شرکت ها ، به بدهی های تجاری ، دولت و فردی پرداخته می شود. سهام شرکت خرید در دهه 1600 پدیدار شد ، هنگامی که انگلیس ، هلند و فرانسه تجارت با هند شرقی را آغاز کردند. سفرهای طولانی اقیانوس گران بود ، بنابراین کاوشگران و بازرگانان برای جمع آوری بودجه از سرمایه گذاران ، شرکت های با مسئولیت محدودی را تشکیل دادند که بخش هایی از سود متناسب با سرمایه گذاری خود را دریافت می کردند.

امروز ، بزرگترین بورس اوراق بهادار بورس اوراق بهادار نیویورک است که در پایان سال 2021 27. 6 تریلیون دلار آمریکا سرمایه گذاری در بازار است. سرمایه گذاری در بازار ارزش کل سهام ممتاز کلیه شرکتهای موجود در این مبادله است.

TMX Group Ltd. ، یک شرکت با تجارت عمومی ، مبادلات TSX ، Venture و Montreal را اداره می کند. بورس اوراق بهادار گروه TMX در مجموع در رتبه 10 در جهان با کلاه بازار ، با 3. 3 تریلیون دلار قرار دارد.

شرکت ها را می توان در صرافی های متعدد ذکر کرد و سرمایه گذاران کانادایی می توانند سهام را در شرکت های ذکر شده در مبادلات خارجی خریداری کنند. شما می توانید این کار را مستقیماً از طریق کارگزاری یا کارگزاری آنلاین خود انجام دهید ، اما به یاد داشته باشید که معامله باید به ارز خارجی مربوطه انجام شود ، بنابراین اگر نرخ ارز علیه شما حرکت کند بازده شما می تواند رنج ببرد. همچنین می توانید از طریق درآمدهای سپرده گذاری کانادا خریداری کنید. CDR ها سهام شرکت های جهانی را نشان می دهند اما در بورس اوراق بهادار کانادا به دلار کانادا معامله می شوند. آنها همچنین به شما امکان می دهند سهام کسری را خریداری کنید و شرکت هایی با قیمت سهام بالایی را به مراتب در دسترس تر قرار می دهند.

برای سرمایه گذاری در بورس سهام ، می توانید با یک حرفه ای دارای مجوز کار کنید ، از طریق یک کارگزاری آنلاین بروید یا از یک مشاور Robo استفاده کنید. iStockphoto / Getty Images

چگونه می توانم در بورس سرمایه گذاری کنم؟

سه روش اصلی برای قرار دادن پول خود در بازار وجود دارد: شما می توانید با یک متخصص مجوز کار کنید ، از طریق یک کارگزاری آنلاین بروید یا از یک مشاور Robo استفاده کنید.

برای راهنمایی ، یک مشاور یا کارگزار استخدام کنید

اگر می خواهید راهنمایی کنید ، می توانید با یک مشاور مالی مجاز یا کارگزار برای خرید سهام کار کنید. فقط کسانی که دارای مجوز سازمان نظارتی صنعت سرمایه گذاری کانادا هستند می توانند از طرف شما تجارت کنند. مشاوران دارای مجوز توسط انجمن فروشندگان صندوق های متقابل کانادا می توانند یک صندوق متقابل را به شما بفروشند ، راه دیگری برای به دست آوردن قرار گرفتن در معرض بازار سهام ، اما نمی توانید اوراق بهادار را برای شما خریداری یا بفروشید.

برای یک رویکرد DIY ، از یک کارگزاری آنلاین استفاده کنید

همچنین می توانید یک حساب کاربری با یک کارگزاری آنلاین تنظیم کنید. آنها از سال 2020 شاهد افزایش محبوبیت بوده اند-نظرسنجی از رویال بانک کانادا در فوریه 2022 ، نشان داد که 48 درصد از سرمایه گذاران خود در کانادا بین 18 تا 34 سال پس از شروع کار ، سرمایه گذاری را آغاز کردند. پاندمی.

این حسابها به طور معمول هزینه هر تجارت را پرداخت می کنند ، خواه در حال خرید سهام ، صندوق مبدأ ارز یا صندوق متقابل باشید. برخی از کارگزاران آنلاین نیز ارائه معاملات بدون کمیسیون را آغاز کرده اند-اما ارزان تر لزوماً به معنای بهتر نیست.

برای یک رویکرد مقرون به صرفه ، از یک مشاور روبو استفاده کنید

مشاوران روبو رویکرد متفاوتی دارند. آنها سهام شخصی را برای شما نمی خرند و به فروش نمی رسانند ، بلکه از یک الگوریتم استفاده می کنند تا براساس ارزیابی تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری ، یک نمونه کارها از ETF های متنوع را برای شما جمع کنند.

همانطور که راب کریک ، ستون نویس امور مالی شخصی در راهنمای مشاور روبو 2021-22 در جهان خاطرنشان کرد ، این مشاورین روبو "در حال ساختن یک روش به عنوان روشی پایدار و مقرون به صرفه برای سرمایه گذاری در صورت تمایل به مدیریت یک نمونه کارها هستند."این خدمات سرمایه گذاری خودکار تمایل به هزینه کمتری نسبت به کار با مشاوران مالی دارند ، اما متفاوت است.

شاخص بورس سهام چیست؟

شاخص بازار عملکرد گروه خاصی از سهام را که به معنای نمایندگی یک بخش یا بازار وسیع تر است ، ردیابی می کند و به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا سلامت و جهت کلی بازار را درک کنند.

هر شاخص بورس اوراق بهادار رویکرد یا فرمول متفاوتی برای تعیین شرکت ها در نظر می گیرد. به عنوان مثال ، S& P 500 یک شاخص با وزن در بازار از 500 شرکت بزرگ دولتی در ایالات متحده است. برای حضور در این فهرست ، شرکت ها باید حداقل در بازار 14. 6 میلیارد دلار آمریکا داشته باشند ، حداقل یک سال در بازار سهام تجارت کنند و از جمله سایر موارد در گروه منتخب صرافی ها قرار بگیرند. معادل کانادایی آن ، شاخص کامپوزیت S& P/TSX ، نیاز به شرکت کنندگان احتمالی دارد که در کانادا مستقر شوند و از آستانه های خاص سرمایه گذاری و نقدینگی برخوردار باشند.

وجوه مبادله ای چیست؟

صندوق های مبادله ای مبادله (ETF) مجموعه ای از اوراق بهادار هستند که هدف آنها تکرار عملکرد یک شاخص یا عملکرد بخش تا حد امکان است. آنها شبیه به بودجه متقابل هستند زیرا آنها سبد دارایی هستند ، اما می توان هر روز در بورس اوراق بهادار معامله شد. بر خلاف وجوه متقابل ، که به طور معمول توسط یک متخصص سرمایه گذاری با هدف ضرب و شتم بازار اداره می شوند - و بنابراین با هزینه های بالاتر همراه هستند - بیشتر ETF ها به طور منفعلانه مدیریت می شوند.

لیزا کرامر ، استاد دارایی در دانشکده مدیریت روتمن دانشگاه تورنتو ، خاطرنشان کرد که سرمایه گذاران باید بدانند که همه ETF ها متعادل یا متنوع نیستند: در حالی که برخی از سهام کل سهام کانادا یا ایالات متحده یا ترکیبی از بورس های کشورهای مختلف را ردیابی می کنندبا نگه داشتن طیف گسترده ای از سهام ، دیگران بر روی یک بخش یا منطقه متمرکز شده اند که می توانند خطرناک تر باشند. سرمایه گذاران همچنین می توانند ETF های مرتبط با قیمت طلا یا یک یا چند رمزنگاری را خریداری کنند.

چه چیزی را نمی توانم در بورس خریداری کنم؟

شما نمی توانید اوراق قرضه را در بورس سهام خریداری کنید. اوراق قرضه - وام از یک سرمایه گذار به یک دولت یا شرکت با یک اصطلاح ثابت برای وام گیرنده برای بازپرداخت سرمایه گذار با بهره - می تواند از یک کارگزار اوراق قرضه یا مستقیماً از یک دولت صادر کننده خریداری شود. با این حال ، می توانید ETF های اوراق بهادار را در مبادله خریداری کنید.

همچنین خرید وجوه متقابل در بورس سهام امکان پذیر نیست ، اگرچه آنها از طریق سرمایه گذاری های اساسی خود در معرض آن قرار می گیرند.

یک بازار گاو نر به دوره ای از ماهها یا سالها اشاره دارد که قیمت سهام ، که با یک شاخص اندازه گیری می شود ، 20 درصد از جدیدترین پایین افزایش می یابد. مایکل م. سانتیاگو/گتی تصاویر

بازارهای گاو نر و خرس چیست؟

یک بازار گاو نر به دوره ای از ماهها یا سالها اشاره دارد که قیمت سهام ، همانطور که با یک شاخص اندازه گیری می شود ، 20 درصد از جدیدترین پایین افزایش می یابد و سرمایه گذاران به طور گسترده نسبت به وضعیت بازار خوش بین هستند. طولانی ترین کار گاو نر در تاریخ در مارس 2009 آغاز شد و 11 سال دوید ، تا زمان شروع همه گیر در مارس 2020. این نام از روشی است که یک گاو با فشار دادن شاخهای خود به سمت بالا حمله می کند.

مانند بازار گاو نر ، بازارهای خرس برای نحوه حملات حیوانات نامگذاری شده اند ، در این حالت ، پنجه ها به پایین می روند. بازارهای خرس زمانی اتفاق می افتد که قیمت سهام ، همانطور که توسط یک شاخص اندازه گیری می شود ، 20 درصد یا بیشتر از اوج جدید خود قرار می گیرد و به طور معمول دوره ای از احساسات سرمایه گذار بدبین است.

قیمت سهام چگونه است؟

اصول شرکت اولین و مهمترین عامل تعیین قیمت سهام است. این موارد شامل محصول یا خدماتی است که شرکت ارائه می دهد ، تقاضای مصرف کننده برای ارائه آن ، کیفیت تیم مدیریتی خود و معیارهای عملکرد مالی مانند رشد درآمد ، سود هر سهم و سود سهام است.

تصویر اقتصادی گسترده تر نیز در قیمت سهام شرکت های انفرادی نقش دارد. مشکلات زنجیره تأمین همه گیر نمونه بارز است: اگر یک شرکت محصولی را در تقاضا داشته باشد اما نمی تواند به ورودی های خام مورد نیاز برای ساختن آن دسترسی پیدا کند ، این می تواند بر جریان نقدی و قیمت سهام آن تأثیر بگذارد. نرخ تورم و بهره نیز نقش دارد: نرخ بهره بالاتری که بر توانایی شرکت ها در وام گرفتن پول با نرخ معقول تأثیر می گذارد ، شرکت های رشد - مانند شرکت های بخش فناوری - به ویژه سخت است.

قطعه سوم این معما احساسات سرمایه گذار است ، که می تواند بدون در نظر گرفتن اصول شرکت به حباب های بازار یا تصادفات کمک کند-مانند افزایش استراتوسفر در اعتیاد به مواد مخدر در قیمت سهام Gamestop Corp در ژانویه سال 2021.

خانم کرامر گفت: "حرکات واقعاً سریع بازار یا نوسانات بزرگ در قیمت های بازار ... توسط افرادی که بیش از حد به این خبر واکنش نشان می دهند ، تقویت می شود و به خودی خود تحقق می یابد.""ما دوست داریم فکر کنیم که بازارها بسیار کارآمد هستند و [احساسات] نباید مرتبط باشد ، اما سهام می تواند برای مدت زمان طولانی از ارزش اساسی منحرف شود."

جوانب مثبت و منفی سرمایه گذاری در سهام چیست؟

در حالی که سهام یک کلاس دارایی ریسک پذیر محسوب می شود ، آنها قدرت ارائه بازده قابل توجهی را دارند. S& P 500 از سال 1926 به طور متوسط 10. 46 درصد بازده سالانه داشته است. این همان چیزی است که حق بیمه ریسک سهام نامیده می شود ، یا سرمایه گذاران پاداش باید انتظار داشته باشند که به جای یک سرمایه گذاری عاری از ریسک مانند اوراق قرضه دولتی ، ریسک و سرمایه گذاری در سهام را انجام دهند. این یک دلیل مهم است که بسیاری از کانادایی ها در چند دهه گذشته در سهام ، ETF یا صندوق های متقابل سرمایه گذاری کرده اند.

اما سهام می تواند برای مدت زمان قابل توجهی سقوط یا فلات کند. به عنوان مثال ، از سال 2000 ، سرمایه گذاران بیش از یک سال با دو بازار خرس روبرو شده اند: سقوط Dot-Com از 2000 تا 2002 و بحران مالی 2007 تا 2009.

اطمینان از متنوع بودن سبد سرمایه گذاری شما - این که شامل ترکیبی از سهام از بخش های مختلف ، کشورها و اندازه شرکت ها است ، و همچنین شامل سرمایه گذاری های دیگری مانند اوراق قرضه می شود - می تواند به عایق بندی در برابر غرق شدن در بازار کمک کند ، به ویژه در شرایط چالش برانگیز بازار امروز. مارتین پلتیر ، مدیر ارشد نمونه کارها در مشاوره خصوصی ولینگتون-آلتوس در کلگری.

جان هاینزل ، ستون نویس کلینیک سرمایه گذار گلوب ، بارها و بارها بر ارزش استراتژی خرید و آزمایش و آزمایش به جای تلاش برای زمان بازار تأکید کرده است. وی گفت: "بیش از حد سرمایه گذاران فکر می کنند که راه درآمدزایی خرید کم ، فروش زیاد و تکرار است.""اما اگر شما یک شرکت عالی دارید ... بهترین رویکرد اغلب انجام هیچ کاری نیست."

خانم کرامر موافقت کرد."افرادی که سعی می کنند از بازار بهتر عمل کنند ، سوزانده می شوند ... و بازده نمونه کارها افرادی را که تازه کار خسته کننده را انجام داده اند ، تحت تأثیر قرار می دهند."

بنابراین چگونه می توانم برای سرمایه گذاری در سهام آماده شوم؟

آقای پلتیر گفت: قبل از اینکه انگشتان پا را در بازار فرو کنید ، ارزیابی تحمل ریسک خود را مهم است.

وی گفت ، سرمایه گذاران جوان افق زمانی طولانی تر برای جبران خسارات بازارهای خرس نسبت به سرمایه گذاران قدیمی تر دارند ، و بنابراین تحمل ریسک بالاتری دارند. به همین ترتیب ، اگر شما برای یک هدف بلند مدت مانند پس انداز یک خانه ، بازنشستگی یا آموزش آینده فرزندتان سرمایه گذاری می کنید ، می توانید از طرف کسی که زودتر به پول احتیاج دارد ، خطر بیشتری را تحمل کنید. این عوامل می تواند به شما در تعیین افزایش یا کاهش قرار گرفتن در معرض سهام کمک کند.

وی خاطرنشان كرد: شخصیت ها نیز نقش ایفا می كنند: كسانی كه بسیار ریسك می كنند ممكن است در هنگام تصحیح بازار از ترس از كاهش قیمت بیشتر ، هراس كنند و سهام خود را بفروشند و به طور دائم ضرر و زیان را قفل كنند كه تا آن زمان فقط در این مرحله بودندکاغذ.

خانم کرامر گفت که سرمایه گذاران می توانند با تهیه یک برنامه سرمایه گذاری و چسبیدن به آن ، و با نقشه برداری از آنچه در نمونه کارها به نظر می رسد از نظر دلار به نظر برسد ، برای بازاریابی بازار آماده شوند. وی گفت: "سه درصد روزهای ضرر آنقدر غیر معمول نیستند."

راز جذب ثروت...
ما را در سایت راز جذب ثروت دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : نیما شاهرخ شاهی بازدید : 40 تاريخ : چهارشنبه 2 فروردين 1402 ساعت: 21:53